+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Günümüz Türkiye'sinde imanla ilgili bazı konularda bilmemek mazeret midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. halilcan
  Devamlı Üye
  Reklam

  Günümüz Türkiye'sinde imanla ilgili bazı konularda bilmemek mazeret midir?

  Reklam

  Günümüz Türkiye'sinde imanla ilgili bazı konularda bilmemek mazeret midir? Mumsema 1-) İslama yeni girme gibi özel zaruretler olmadığını varsayarsak, günümüz Türkiye'sinde namaz, oruç, hac, tesettür, içki, kumar, islam hukunun uygulanması, meleklerin cinsiyeti gibi konularda bilgi sahibi olmamak yani saydıklarımın farz, helal, haram olduğunu detaylı değil ama kabaca da olsa bilmemek insanı küfre sokar mı? Biliyorsunuz şirk içinde olanlara karşı cenaze namazlarına katılmamak gibi farklı davranmamız gereken durumlar var. Küfürde şüphe de küfürdür ve kafir olmayan birine kafir demek söyleyeni kafir yapar (yada büyük günaha girer). Bu yaklaşım arasında sıkışıp kalıyoruz bunun ölçüsü nedir, nasıl vebal altında kalmayız? Saydığım amellerin kabaca ne olduğunu bilmeyenler hakkında ne düşünmeliyiz?
  2) Şirk içinde olduğunu kesin bildiğimiz bir aile büyüğünün cenaze namazını kılamayız burası kesin fakat çevreden gelen baskılar sonucunda böyle bir tavrı uygulamak çok zor olacaktır. Bu konuda ne kadarlık bir ruhsat var? Mesela cenaze namazında safta dursak ama sadece taklit yapsak yani namazı kılıyormuş gibi yapsak günah mı olur yoksa küfre mi sokar yoksa zaruretten dolayı caiz mi olur? Böyle bir ortamda bulunma durumuna ilişkin tavsiyeleriniz nelerdir?

 2. Efdal
  Kıdemli Üye

  Cevap: Günümüz Türkiye'sinde imanla ilgili bazı konularda bilmemek mazeret midir?


  Reklam


  1. Farzı ayn olan ilimler kapsamına giren bu konulardan her Müslüman sorumludur.
  2. Kesin müşrik olan birinin namazını kılmak büyük günahlardandır. Hata bir nevi şirktir. hatır için Allahın emrine muhalefet edilemez.

+ Yorum Gönder