+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Haşa Aklıma Allah'a Karşı Küfür Geliyor Ne Yapmalıyım ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gençlik19966
  Üye
  Reklam

  Haşa Aklıma Allah'a Karşı Küfür Geliyor Ne Yapmalıyım ?

  Reklam
 2. #UguR
  Devamlı Üye

  Cevap: Vesvese


  Reklam


  Bunlar şeytanın vesvesesi dir. Siz Allah'a sığının.

  Allah'ın rahmetinden kovulmuş olan şeytandan Allah'a sığınırım

 3. burakqua
  Emekli
  Kardeşim Aynısı Banada Oluyor . Karşı Gelemiyorum Küfür etmeme. Çok üzülüyorum.Lakin Bunu Kalbimden Sölemiyorum. büyük İhtimal Sende sölemiyorsun Çünkü burda Üzülmüş Bizden Yardım İstiyorsun. Ve bir yerde okumuştum Aklımızdan Geçenlerden Değil Yaptıklarımızdan Sorumlu Olucaz. Sen Aklından Geçenleri Dile Vurmadıkça Sıkıntı OLMAZ.

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Vesvesyi yenmek ile ilgili yazı

  Vesvese, gizli sese denir. Bir mastar olan "vesvas" kelimesinin şeytana isim olması da aynı manayla alakalıdır ki, şeytan "vesvesenin kaynağı" demektir. Ancak örfen meşhur olan manasıyla vesvese, nefsin veya şeytanın kalbe attığı hayırsız, faidesiz, alçak hatıra ve mülahazalara verilen bir isimdir.


  Hem nefsin hem de şeytanın vesvesesi, Kur'an-ı Kerim'de ayrı ayrı zikredilir.

  "Andolsun ki, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne gibi vesveseler verdiğini biliyoruz ve biz ona şah damarından daha yakınız." (Kaf, 50/16)
  ayeti, nefsin vesvesesine işaret ederken;

  "Şeytan Adem'e vesvese verdi." (A'raf, 7/20; Taha, 20/120)
  manasına gelen bir çok ayet de şeytanın vesvesesine delalet etmektedir.

  "Nefsin vesvesesi" tabiri, bir insanın, kendi kendine söylediği ve gönlünden geçirdiği gizli duygular, kararlar, vehimler, hatıralar ve bunlar gibi bütün batıni şuur durumlarını da içine alır. Bunlar o kadar gizli ve sessizdir ki, bazılarını melekler dahi bilmekten acizdirler.. acizdirler de, onları sadece Cenab-ı Hak bilir. Nefisten gelen vesvese, şeytanın vesvesesine kıyasla daha gizlidir. Bu gizlilik, bir cihetten onu kuvvetlendirir. Dolayısıyla nefis, şeytandan daha müthiş bir düşmandır. Belki de,

  "Senin en büyük düşmanın nefsindir." (Keşfu'l-Hafa, c.1, s.143)
  diyen Allah Rasulü (s.a.s), işte bu hususa işaret buyurmuşlardır.

  Nefis ve şeytan, verdikleri vesveseler ile, insan ruhunu, hak yolundaki terakkisinden alıkoymak isterler. İnsanın akıl ve fikrini çelip, azim ve iradesini kırarak onu salih amellerden vazgeçirmek, fani zevk ve kaprislere düşürerek de sefilleştirmek isterler.

  Vesvesenin ilk makes bulduğu yer kalbtir. O, burada diğer azalara kalb vasıtasıyla yayılır. Onun içindir ki, vesvesenin ilk tesiri kalbde hissedilir. Tabii ki bu tesir, kabul veya red şekillerinden biri halinde tecelli eder. Eğer gelen vesveseler kalbte kabul görmezse, hayalde edep dışı tasvirler mahiyetine bürünürler. Muhayyilesi bu tasvirlerle meşgul olan insan, bir müddet sonra hiç farkında olmadan kalbini de onlarla meşgul eder. Zaten şeytanın istediği de budur. Zira o, varmak istediği hedefe bu yolla bir kaç adım daha yaklaşmış olur.

  Halbuki kalbte kabul görmeyen vesvesenin hiçbir zararı yoktur. Zira vesvese, hayalden öte geçememiştir ve mantıkça da hayal bir hüküm değildir. Vesvesenin kalbte kabul görmediğini anlamak ise gayet basittir. Şayet kalb, gelen vesveseden dolayı üzülüyor ve ürperiyorsa, bu durum vesvesenin kalbte kabul görmediğine, aksi durum ise, neticenin de aksine bir delil ve bir işarettir. Eğer vesvese kalbte kabul görmüyorsa, bu durumda vesvesenin zararı, zararlı olduğunu düşünmeye münhasır kalır; başkaca da bir zararı yoktur. Hatta kalbin reaksiyonunun şiddeti, kişinin imanındaki kuvvetle doğru orantılıdır. Evet imanın kuvveti nisbetinde kalb vesveseye karşı reaksiyon gösterir. Bazen gafletle kalbin gösterdiği bu reaksiyon tasdik zannedilir. Bu zanna düşen bazı kimseler, kalblerinde müthiş bir heyecan ve helecan hissederler. Bazen de bu durumdan kurtulmak için huzurdan kaçıp gaflete dalmak arzu ederler. Halbuki ortada vesveseyi tasdik diye bir husus söz konusu değildir. Sadece bir reaksiyon vardır. Ve esasen bu reaksiyon da onun imanının salabet ve kuvvetini göstermektedir. Ve yine bu sebepledir ki, Allah Rasulü, bu hal ve durumu anlatırken, "İmanın ta kendisidir!" (Müslim, İman 211; Müsned, 2/456; 6/106) buyurmuşlardır.
  alıntı

 5. İslam
  Kur'an Hadimi
  Selemün alayküm arkad aşlar ben bu vesveleyi tam 3.4 senedir cekiyorum ızdırap verici bir durum yapmamız gereken namaz kılmak nas ve felak surelerini okumak

 6. maximilian
  Devamlı Üye
  Benim de aklıma rabbime güzel Allahıma karşı kötü düşünce geliyo na yapacam bilmiyorum Allahım ne olursun bizleri o düşüncelerden kurtar sana sıgınıyorum affet yardımcımız ol Allahım
  Okudum Allah razı olsun rahatladım

 7. samet50
  (Cezalı)
  selamun aleyküm benim aklıma HAŞA aklıma ALLAHA küfür geliyor ne yapmam gerek ama bilerek akımdan diyomuşum gibi geliyor bana kendi isteğimle bikere kendi isteğimle aklımdan geçirdim birşey olurmu dinden çıktımmı yardım edin

 8. Wakabayashi
  Devamlı Üye
  Bu işin şakası makası yok kardeş kendi isteğimle diyorsun git Kelime-i şehadet getir dine gir...tövbe et.bidahada isteyerek böyle birşey düşünme

  Ha aklına bu tür düşünce gelir bu notmal ama kendi isteğinle-kalbinle onaylamak olmaz bidaha böyle yapma az iradeli ol...hatta çok iradeli,asla onaylama bu işin şakası yok!

 9. Wakabayashi
  Devamlı Üye
  Sen şimdiden böyle acziyet gösterirsen ölüm anında şeytan imanını çalmaya geldimi ne yapacan kardeşim...

 10. Misafir
  Kalbin bundan üzüntü duyuyorsa bu şeytandan dır...Yani kabul etmediğin sürece dinden çıkmassın üzülüyorsa bunlara imanının sağlam olduğunu gösterir...Şeytan da imanının çalmak için uğraşır kafandaki bu seslere ehemmiyet vermessen bir süre sonra yok olur... ALLAH YARDIMCIN OLSN.

+ Yorum Gönder