+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hristiyanlar domuza döndürülmüş müdür? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. orgillan
  Üye
  Reklam

  Hristiyanlar domuza döndürülmüş müdür?

  Reklam

  Hristiyanlar domuza döndürülmüş müdür? Mumsema Hristiyanlar domuza döndürülmüş müdür? Döndürüldüyseler kaynak varmı ayette maymunlar ve domuzlar çıkardık ifadesinde maymunlar yahudiler domuzlar hristiyanlarmı oluyor ? Nasıl anlamalıyız?

 2. mum
  Administrator

  Cevap: Hristiyanlar domuza döndürülmüş müdür?


  Reklam


  Domuz değil maymun. Hıristiyanlar değil yahudiler.

  Bakara suresi 65. ayet meali

  وَلَقَدْ عَلِمْتُمُ الَّذِينَ اعْتَدَواْ مِنكُمْ فِي السَّبْتِ فَقُلْنَا لَهُمْ كُونُواْ قِرَدَةً خَاسِئِينَ

  Şüphesiz siz, içinizden Cumartesi yasağını çiğneyenleri bilirsiniz. Biz onlara, “Aşağılık maymunlar olun” demiştik.

 3. orgillan
  Üye
  Hocam anladımda bu ayette geçen domuzlar kim hristiyanlar değilmi ? De ki: “Allah katında yeri bundan daha kötü olanı size haber vereyim mi? Onlar Allah'ın kendilerine lanet ettiği, gazabına uğrattığı ve şeytani güçlere taptıkları için Allah'ın maymuna ve domuza çevirdikleridir. İşte onlar makamı en kötü olanlar ve doğru yoldan en fazla sapanlardır.”(Maide 60)

 4. @hmet
  Üye
  Maide süresi 60. ayetin tefsiri

  Bizi ayıpladığınız bu şeyden, Allah kâtında sevabı daha kötü olanı size haber vereyim mi? Teshîl yazarı şöyle der: Burada, onlarla alay etmek için, ceza yerine sevap kelimesi kullanılmıştır. Bu, onları elem verici bir azap ile müjdele âyetinde ki müjdeye benzer. Allah'ın rahmetinden kovduğu, açık âyetler geldikten sonra yine küfre ve günaha dalması sebebiyle kızdığı, bazılarını maymun ve domuzlara çevirdiği ve bazılarını da, şeytana itaat etmek suretiyle ona kul ettiği kimseler var ya, işte bu çirkin ve rezil sıfatlarla vasıflanan o lanetliler, ahirette yerleri daha kötü olanlar ve doğru yoldan daha çok sapanlardır. İbn Kesîr şöyle der: Ayetin manası şu*dur: Ey bizim, bir Allah inancına ve başkasına değil, sadece O'na ibadet etme esasına dayanan dinimizi kınayan Ehl-i kitap! Bu anlatılanların hepsi sizde mevcut olduğu halde, nasıl böyle konuşursunuz?
  Kurtubî şöyle der: Bu âyet inince müslümanlar onlara: "Ey domuzların ve maymunların kardeşleri!" diye hitap ettiler. Onlar bunu duyunca utançlarından başlarım eğdiler. Şâir onlar hakkında şöyle der:Allah'ın laneti Yahudilerin üzerine olsun. Çünkü Yahudiler, maymun*ların kardeşleridir.

 5. orgillan
  Üye
  Teşekkürler.Anladığım kadarıyla maymunlara ve domuzlara çevirilenler genel itibariyle israiloğulları.(Yahudiler Hristiyanlar Bir)

+ Yorum Gönder