+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Neden Sık sık ihtilam olunur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. unikaa
  Emekli
  Reklam

  Neden Sık sık ihtilam olunur?

  Reklam

  Neden Sık sık ihtilam olunur? Mumsema Sabah namazını kılıp uyuduktan sonra uykumda hep ihtilam oluyorum.bu nasıl bir illettir .artık dayanamıyorum. Her gün gusül abdest.
  Bir de kış yaklaşıyor
  Ne yapmalıyım ?

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Sık sık ihtilam


  Reklam


  İhtilam nasıl olunur?
  Meni ile mezi nasıl fark edilir? Farkları nedir

 3. unikaa
  Emekli
  Anlayamadım! Farklarını biliyorum

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Meni mezi ve diger lekeleri biliyorsan o halde her meni çıktığında yıkanacaksın

 5. Misafir
  Sıkça ihtilâm olma

  hocam ben cogu sabah kalktigimda gusulum bozulmus olarak kalkiyorum? yani cogu sabah kalkarak gusul abdesti almak zorunda kaliyorum!!! sizce bunun caresi nedir? ne yapmayı tavsiye edersiniz?

  Sevgili kardeşim; bunun sizcesi bizcesi olmaz. Dinen, ilmen, fıtraten yapılması gereken neyse onu yapmaktır doğru ve uygun olan…

  Ayrıca bunun abartılacak bir yanı da yok. Pek çok erkeğin yaşadığı bir durumdur şikayet söz konusu ettiğiniz hâl. Her gün sabahları kalktığımızda dişlerimizi fırçalayıp tıraşımızı olup duşumuzu aldığımıza göre, bunun nesinden şikayet ediyorsunuz ki?

  Ve hemen ifade edelim; sık sık ihtilâm olmanın dinî açıdan herhangi bir bir mahzuru yoktur. Ancak sürekli ihtilam olmanın, fıtrî yapının dışında elbette ki bazı sebepleri de vardır. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  - Fazla yemek,

  - Şehevî duyguları tahrik edecek haramlara bakmak,

  - Bu nevi şeyleri sürekli düşüncemizde canlandırmak, hayâl hanemizi bunlarla doldurmak-kirletmek…

  - ve benzeri nefsin hoşuna giden şeyleri seyretmek ve yapmaktan kaynaklanabilir. Bunlardan kaçınmamız, uzak durmamız gerekir.

  Keza bedenî bir rahatsızlığınız da olabilir. Alanında uzman bir doktora gözüküp danışınız. En azından öyle bir durumun söz konusu olup olmadığını öğrenmiş olursunuz.

  Bu hususlardaki genel tavsiyeleri de bilirsiniz ama dilerseniz tekrarlayalım:

  - Yattığınız yerin soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz.

  - Belinizi sıcak tutmalı, üşütmemelisiniz.

  - Haramdan özellikle açık-saçık insanlara, resim-film-video ve benzeri şeyere bakmaktan kendinizi korumaya çalışmalısınız.

  - Çok yağlı, aşırı vitaminli-mineralli, bol baharatlı şeyler yiyerek uyumamalı... Uykudan en az dört-beş saat önce yemeği-içmeği kesmelisiniz.

  - Yatmadan önce "Şeytan’ın şerrinden Allah'a sığınacak" şekilde dua etmeli… Rasûlullah Efendimizin (s.a.v.) sünnetine uyarak üç defa İhlâs, Felak ve Nâs surelerini okuyup avcunuza üfleyerek vücudunuzda erişebildiğiniz her yeri meshetmelisiniz.

  Bütün bu tedbirleri uygulamakla birlikte yapmanız gerekenin en önemlisi; eğer imkânınız varsa vakit kaybetmeden evleniniz, yoksa oruç tutunuz. Çünkü oruç şehevî duyguları kırar.

  Server-i Âlem Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:

  "Ey gençler topluluğu! Kim içinizden evlenmeye güç yetirebiliyorsa evlensin. Çünkü gözü haramdan en çok saklayan, ırzı en iyi muhafaza eden budur. Kim de evlenmeye güç yetiremezse oruca devam etsin. Zira oruç, onun için bir korunmadır." [Buhârî, Sahih, Nikâh 2-3; Müslim, Sahih, Nikâh 1-3; Ebu Dâvud, Sünen, Nikâh 1; Tirmizî, Sünen, Nikâh l; Nesâî, Sünen, Nikâh 3; İbn Mâce, Sünen, Nikâh 1]

 6. unikaa
  Emekli
  Ama sorunum her gün sabah namazından sonra uyursam. Rüyalaniyorum. Şimdi de gusül abdest alacağım. Niye hep bu saatlerde ? Birşey de yemiyorum dua okuyorum... Zor .. İnsan sabah kahvaltı yapmak istiyor ama direk banyo ya gusule hasirlan. Tırnak kez, dişini fırçala , kulani temizle , burnunu temizle sonra gusül yap .. Her gün

 7. Şema
  el-âsa limen âsa
  Tek çare evlilik kardeş
  Allah hayırlı kapılar açsın

 8. unikaa
  Emekli
  Evlilikle ne alaka anlamıyorum. Evlensemde ihtilam olacağım , ayrıca evlenme yaşinda değilim

 9. Şema
  el-âsa limen âsa
  ihtilam şehvetten dolayı olur. Evlilik şehveti kıracağı için ihtilam diye bir şey kalmaz.
  Evlenecek yaşta değilsen sabredeceksin

+ Yorum Gönder