+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir. Hadis-i Şerif Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yenimümin54
  Üye
  Reklam

  Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir. Hadis-i Şerif

  Reklam

  Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir. Hadis-i Şerif Mumsema "Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir." Hadis-i Şerif
  Öncelikle selamın aleykum bu hadis üzerine çokca durduğum için ev halkı bana kızıyor.namazdan bazen 1 bazen 1.5 saat önce küçük abdesti yapıyorum.evde çokca haraket halinde olmama ve 1.5 yaşındaki küçük yeğenimle oyunlar oynayıp şakalaşmama rağmen namazdan hemen önce kanal bölgesinde sıvı kalıyor.namazdan 10-15 dakika sonra ancak namazı kılabiliyorum.bu durum öğle,ikindi ve yatsı gibi namazlarda sıkıntı olmazken,sabah ve akşam namazı gibi vakitleri kısıtlı namazlarda çokca sıkıntı oluyor.bazı arkadaşlar bu gibi durumlarda aşırıya kaçmamam gerektiğini söylüyor.ancak bu durum yüzünden ara ara idrar yollarımda iltihap oluşuyor.bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.Yardımcı olan arkadaşlardan Allah şimdiden razı olsun

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: "Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir." Hadis-i Şerif


  Reklam


  Arkadaşların doğru demiş
  İdrar çıkması için 3 dk en fazla beklenir. Ve istibra 30 ila 40 yaşından sonra başlar genelde

 3. yenimümin54
  Üye
  şem'a kardeşim hadis'te öyle demiyor ama.

 4. Bişr*
  Üye
  Hadiste yaş belirtilmemiş ki, arkadaşlarının fikri yanlış asıl bu gibi durumlar da titiz olacaksın ki Rabbinin huzuruna gerektiği gibi durasın, yapabileceğin en güzel şey vakitleri takip edip 15 öncesinden abdest alma halini yapabilesin, vakitler de geçe kalmamış olur kardeşim.

 5. Şema
  el-âsa limen âsa
  Hadislrden hüküm çıkarmak Alim işidir.
  Biz fıkıh kitaplarında ne yazıyorsa onu tavsiye ederiz.
  İstibra herkes için geçerlidir ama ortayaş ve üstü için özellikle gerekir. Çünkü beden özelliğini kaybetmeye başlıyor

 6. Bişr*
  Üye
  Hüküm çıkarmak değil bu kardeşim, yaş belirtilmediği için her yaşta hadise uygun davranmaktır.
  Ki vacip olan birşeye ihtimam göstetirilmezse, yerine getirelen her türlü ibadetin ziyanı söz konusu olur.

 7. GençMümin
  Üye
  Selamünaleyküm.

  Kardeşim o zaman Kuran'da namaz kılın diyor yaş belirtilmemiş, 3 yaşındaki çocuk da mı kılmalı? İdrar sızıntısı gençken fazla olmaz, yaş ilerledikçe olmaya başlar genelde. Eğer sızıntı yoksa uzun süre beklemenin gereği yok. Zaten olsa da 1 saat beklenmez, bence maksimum 15 dakikadır ki Şema kardeş yazmış en fazla 3 dakika diye.

 8. Bişr*
  Üye
  Namazın yaşını da Peygamber belirtmiş kardeşim belirtilmeyen bir şey yok.
  Zaten kendisi söylüyor oluyor diye ben de bunun hafife alıncak birşey olmadını söylüyor, namazdan 15 dk. önce abdest almasını diyorum aksi bişey demiyorum ki.

 9. GençMümin
  Üye
  Alıntı Bişr* Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Namazın yaşını da Peygamber belirtmiş kardeşim belirtilmeyen bir şey yok.
  Zaten kendisi söylüyor oluyor diye ben de bunun hafife alıncak birşey olmadını söylüyor, namazdan 15 dk. önce abdest almasını diyorum aksi bişey demiyorum ki.
  Selamünaleyküm.

  Mesajımı yanlış algıladınız sanıyorum, ben zaten namazla ilgili yaşı belirtilmemiş derken örnek verdim. Yani istibra orta ve ileri yaşlarda önem kazanır demek için hadiste olmasına gerek yok. Aslında aynı fikirdeyiz ben de hafife alınacak bir şey olmadığını düşünüyorum esasen ben diyorum ki istibra yapsın ama 1 saat yapmasına gerek yok birkaç dakika yeterlidir. İdrar sızıntısı sonraki yaşlarda daha fazla görüldüğü için kısa tutulmalı, ilerleyen yaşlarda bile.

 10. Bişr*
  Üye
  Kusura bakma kardesim verdiğin cevabın farklı olduğunu sandım bi an helal buyur hakkını

+ Yorum Gönder