+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kurban kesmekle yükümlü kimseler hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Millennium
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kurban kesmekle yükümlü kimseler hakkında

  Reklam

  Kurban kesmekle yükümlü kimseler hakkında Mumsema İnternette kişinin kurban kesmekle mükellef olabilmesi için borcu ve temel ihtiyaçları dışında artıcı olsun olmasın 85 gram altınınız ya da buna denk paranız veya malınız olması gerektiğini okudum.

  Burada temel ihtiyaçlar dışında kalan para ve mala ev, bilgisayar, telefon gibi mallar dahil mi? Hesaplamayı yaparken bunların mali değerlerini göz önünde bulundurur muyuz yoksa bunlar dışarıda mı kalır?

 2. Molla_Efdal
  ملا افدال

  Cevap: Kurban kesmekle yükümlü kimseler hakkında


  Reklam


  Hanefî mezhebine göre, kurban kesmeyi vacip kılan zenginliğin ölçüsü zekâtta ve fıtır sadakasında aranan zenginlik ölçüsüyle aynıdır. Bu da borçları ve aslî ihtiyaçları dışında 20 miskal (85 gram) altın veya 200 dirhem gümüştür. Bu durumdaki kadın ve yetişkin çocuklar bizzat mükellef olmakla birlikte kocası veya babası bunlar adına -hibe yoluyla- kurban keserse o da yeterli olur. Diğer mezhepler kurban kesmeyi sünnet saydıklarından, kurban mükellefiyeti için ayrıca bir zenginlik ölçüsü tespit etmemişlerdir.

+ Yorum Gönder