+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusul Abdesti Alırken Ağızı yıkamak gerekirmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. YardımPls
  Üye
  Reklam

  Gusul Abdesti Alırken Ağızı yıkamak gerekirmi

  Reklam
 2. AmiralBristol
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusul Abdesti Alırken Ağızı yıkamak gerekirmi


  Reklam


  Gusülde ağzı ve burnu bir defa yıkamak farzdır; üç defa yıkamak ise sünnettir.

  Ağız ve burunu yıkamanın ölçü ve sınırı, abdest konusunda belirtildiği gibi, ağıza bol su verip çalkalamak, buruna bol su verip genize kadar çıkmasını sağlamaktır.

  Belirtilen şekil, yıkayıp temizlemenin sünnete uygun olanıdır. Bunun dışında konuyu inceliyecek olursak, cünüp kimsenin sadece ağzına su alıp çalkalamadan onu içse bile yine de ağzını yıkamış sa*yılır. Böylece farz olan guslü yerine gelmiş olur. Yeter ki ağıza alı*nan su ağzın her tarafını ıslatmış olsun. Yani ağızda dişler dahil her yerin ıslanması gerekir. Burunda ise kurumuş pislikler temizlenip heryerine su verilir.

 3. İbnî_er-Rumî
  Üye
  Arkadaşlar bilerek mi yapıyorsunuz bilmiyorum ama lütfen açılan konuları tekrar açmayın daha bu sabah yararlanın diye bu gibi soruların linklerini verdik. Niye aksine gibi sürekli konular açıyorsunuz bence bundan sonra gusül konularıda yasak olmalı çünkü üye olunca hemen araştırmadan soru soruyorsunuz.

 4. AmiralBristol
  Devamlı Üye
  Ayrıca tek soru için üye olanları da yöneticiler tespit etmeli ve gereği yapılmalı.

+ Yorum Gönder