+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gözde Yanma, Kaşıntı, Ağrılık ve Abdest Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gözde Yanma, Kaşıntı, Ağrılık ve Abdest

  Reklam

  Gözde Yanma, Kaşıntı, Ağrılık ve Abdest Mumsema Gözümün çevresinde ağırlık var, kaşlarımın üzerinde ağrı var, sağ gözümün sağ kenarında kızarıklık var, arada bir yanma, kaşıntı ve ağrı oluyor. Ama yaş filan gelmiyor, bu durumda ben gözümü parmağımla yoklarsam hani yaş gelen yer var ya ve elime yaşlık değerse o zaman abdest bozulmuş olur mu? Gözden gelen herhangi bir akıntı yok, ve ikinci olarak geçen aynı anda da burnumdan akıntı geliyordu. Bu durumda abdeste zarar gelir mi? Şu an göz ve çevresinde ağırlık, arada bir yanma ve kaşıntı var ama ne burnumdan ne de gözümden akıntı yok. Ben burnumu veya gözümü ellersem elime yaşlık değerse abdestim bozulur mu?

 2. imam
  Üye

  Cevap: Gözde Yanma, Kaşıntı, Ağrılık ve Abdest


  Reklam


  Hayır abdestin bozulmaz
  Abdestin bozulabilmesi için akması gerek

 3. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Gözümün çevresinde ağırlık var, kaşlarımın üzerinde ağrı var, sağ gözümün sağ kenarında kızarıklık var, arada bir yanma, kaşıntı ve ağrı oluyor. Ama yaş filan gelmiyor, bu durumda ben gözümü parmağımla yoklarsam hani yaş gelen yer var ya ve elime yaşlık değerse o zaman abdest bozulmuş olur mu? Gözden gelen herhangi bir akıntı yok, ve ikinci olarak geçen aynı anda da burnumdan akıntı geliyordu. Bu durumda abdeste zarar gelir mi? Şu an göz ve çevresinde ağırlık, arada bir yanma ve kaşıntı var ama ne burnumdan ne de gözümden akıntı yok. Ben burnumu veya gözümü ellersem elime yaşlık değerse abdestim bozulur mu?


  Göz yaşı, mukus, ter bunlar abdesti bozmaz . Ağrı olan bölgede yara varsa ve içinde irin varsa , el ile dağıtıldığı takdirde abdest bozulur.

  Abdest ile ilgili sık sorulan soruların cevapları

  Yukarıdaki linkten abdesti bozmayan durumları öğrenebilirsiniz.


 4. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Cevaplar için çok teşekkürler, abiler.
  Peki gözüm bu haldeyken gözümden o elime değen yaşlık necis sayılır mı? Böyle bir vesvese geldi.

 5. imam
  Üye
  Hayır necis değil

 6. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Teşekkürler abim!
  Bir de bir sorum daha var. Ek olaraj, gözümde çapak oluşuyor, ama akıntı şeklinde değil. Çok küçük, bu bana zaten her zaman oluyordu. Abdest aldıktan sonra iyice temizlesem bile abdest aldıktan sonra elimle yokluyordum bakıyorum elime çok küçük nokta kadar çapak bulaşıyordu. Şimdide öyle, ama biraz hızlanmış gibi sanırım. Yani hemen çapaklanıyor. Şimdi akmıyor aşağı, sadece gözün o damla akan kısmında, oluşuyor ve orada duruyor, ya nokta halinde veya biraz daha büyük. Birazda kuruluk var galiba o yüzden birazda kaşıntı var orada. Ama ne yara var, ne bir şey. Sadece çapak oluşuyor. Ben bu çapağı kaldırdığımda abdestim bozulur mu? Bu halde oluşan çapak da necis midir?

 7. imam
  Üye
  Çapa necis değil, temizlesen abdesti de bozmaz

 8. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Sağ olasın
  Peki gözün içerisinde hani alt kapağı aşağı doğru çektiğinde içerisinde kanlı bir kısım var, kan demişim yani kırmızı bir sıvı var içerde.
  Ben mendili oraya değdirdim, abdestim bozulur mu
  veya elimle ovalarken gözümü parmağım o kısma değerse,
  veya gözümü ovuştururken gözümün kenarından yaş akarsa abdestim bozulur mu

 9. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Yoksa orası kırmızı bir sıvı değil mi, gözün yaş olan kısmı mıi içerde bir sıvı var ama anlayamadım.
  Mantığıma göre bu yaptıklarımın abdesti bozmaması lazım, doğru mu?

 10. İbnî_er-Rumî
  Üye
  Doğru ama lütfen birdaha soru sormadan önce forumda arama yap

 11. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Peki abi, pardon.

 12. HamzaAdam
  Devamlı Üye

  Reklam


  abiler peki gözümü ovuşturuyorum, bu gün elime hemen yaş geldi normalde öyle hemen gözümü ovuştururken gelmezdi ve o kadar da yaş değmezdi, çok değil ama yani işte, yaş deyincede göz yaşı damlası değil zannediyorum bu kadar soruyla sizleri sinirlendirmek istemiyorum ama,

  bu işin mantığı şu mu ağrıyla akacak acı verecek o zaman abdest bozacak, ve bir de devamlı akacak böyle oldu muydu da özür olacak tabiki.

  Anatomik olarak göz akıntısıyla burun akıntısı arasında bir bağlantı var mı?

+ Yorum Gönder