+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Aklıma felaket senaryoları geliyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. siberci2121
  Üye
  Reklam

  Aklıma felaket senaryoları geliyor

  Reklam

  Aklıma felaket senaryoları geliyor Mumsema hocam bundan 1 ay önce büyük bir günah işledim sürekli felaket senaryoları geliyor aklıma olmayacağı halde kesin olduğu halde yine geliyor her sabah farklı duygularla kalkıyorum,artık dayanamıyorum

 2. imam
  Üye

  Cevap: Aklıma felaket senaryoları geliyor


  Reklam


  Bir psikoloğa git Danış çok faydası olur

 3. siberci2121
  Üye
  hocam 20 gün önce gittim lakin anneme babama psikoloji ile ilgili şeyler söylediğimde kızıyorlar birşeyin yok diyorlar halbuki bilmiyorlarki içimde fırtına kopuyor

  kendimi 30 yaşında birisi gibi hissediyorum şu an

 4. siberci2121
  Üye
  şu an rüya gördükten sonra böyle oldu

 5. imam
  Üye
  Dini sorular dışında maalesef burada yardımcı olacağımız bir konu yok

  Psikolog sitesinden alınmıştır

  Felaket senaryoları hazırlamak, sürekli olumsuz düşünmek, meli-malı tarzında cümleler kurmak, akıl okumaya çalışmak, genellemeler yapmak, özgüven sorunları ise stresi arttıran düşünce biçimleridir. Örnek; henüz oks sınavına girmeden ‘ eyvah sınavım ya kötü geçerse o zaman kötü bir okula giderim, o zaman da öss de kötü bir yeri kazanırım türünden hikayeler felaket senaryolardır ve kişinin stres hormonunu harekete geçirmekten başka bir işe yaramazlar.

  *Ya da ortada gerçek bir tehlike yok iken sanki varmış gibi davranmak ve düşünmek de strese sebep olur. Örnek; ortada bir fare yokken sanki varmış gibi düşünmek beyine tehlike var kaç mesajını yollar. Bu mesajı alan beyin de bedeni korumak ve savunmaya geçmek adına bir takım değişiklikler meydana gelir. Örneğin; idrarın gelmesi, kalp atışlarının hızlanması, öleceğini ya da bayılacağını düşünmek,titremek,ateş basması veya üşüme, mide bulantısı,ellerde ve kollarda uyuşma gibi bir takım bedensel sıkıntılara yol açar. Doğru nefes alıp vermek beyine rahatla mesajını gönderir ve kişin stresten uzak durmasına yardımcı olur. Burundan derin nefes almak ve ağızdan yavaşça nefes vermek rahatlamanın ve gevşemenin ilk yoludur.

  *

  Stresten uzak durmak elbette oldukça zordur. Ancak unutmayalım ki kişinin kişilik özelliği strese yatkınsa o zaman ister istemez stres kapısını çalacaktır ve takiben strese bağlı hastalıklar. Takıntılı kişiler, depresif kişiler, panik kişiler ve çekingen kişilerin mizacı strese daha yatkındır.

+ Yorum Gönder
felaket senaryoları kurmak