+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İmam arkasında Kıraat- Şafii ve Hanefi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Reklam

  İmam arkasında Kıraat- Şafii ve Hanefi

  Reklam

  İmam arkasında Kıraat- Şafii ve Hanefi Mumsema İmamın arkasında Fatiha okuyan bir Şafii, fatihasını bitiremezse ve imam rükuya gitmişse, ne yapmalı? Veya fatihanın bir ayetinin yarısında kalmış ise, ayeti yarıda bırakmış olmamak için o ayeti okuyarak rükuya mı gitmeli böyle yaparsa ayetin yarısını rükuda bitirecek, yoksa o ayeti orada yarıda bırakıp rükuya mı gitmeli? Şafii bu konuda hangisini yaparsa doğru yapmış olur? Veya imam rükuya gitmeye hazırlanıyor o arada ayetin birazını okuyabilir ama öyle yaparsa ayet yarıda kalır, bu durumda o ayetide terk eder mi Şafii?

  İkinci sorum, bu konuda Şafiiyi taklid eden bir Hanefi için durum nasıl olur?
  Bize 3.ve 4.rekatlarda Fatihayı okumanın lazım geldiği söylendi.

  Hanefide imamın arkasında kıraat yok. Zaten 3 ve 4. rekatlarda Hanefilerde okumak sünnet o yüzden ayeti yarıda bıraksa bile bir şey olmaz.

  Beni bu iki konuda aydınlatabilir misiniz?

  Bir de salli-barik duaları Hanefiler için sünnet ama Tenbih-ül Gafilinde bu konuda bir şeyler okuduk, terketmemek lazım geldiğini öğrendik, ve diğer mezheblerde bu sünnet değil bu konuda imam selam verdiğinde ben Allahümme salli barik ale Muhammeddim ve ale demişim ben de selam verebilirmiyim yani onu terkedebilir miyim, yoksa ve ale eli muhammed deyip bitirip ondan sonra mı selam vermeliyim, hangisi doğru olur?

 2. 2
  imam
  Üye

  Cevap: İmam arkasında Kıraat- Şafii ve Hanefi


  Reklam


  1. Fatihayi bitirecek ve imama yetişecek
  2. Anlamadım sorunu
  3. Tenbihul gafilin vaaz kitabidir ondan fıkıh öğrenilmez

 3. 3
  Molla_Efdal
  ملا افدال
  1. İmam eğer fatihayı bitirip zammı sureyide (1. ve 2. rekatler) okuyup rükuya gidiyorsa kişi ilk Fatihayı bitirir ardından İmama yetişir.

  2. Şafiiyi taklit eden Hanefii Şafiiliğin görüşlerini benimsediği için her rekatta fatiha okuması gerekir. Hanefii olan kişi Şafii İmama uymuşsa gene her rekatta Fatiha okuması gerekir çünkü İmamın mezhebi ne ise cemaatin mezhebide odur ( lakin taklidin sahih olması için hanefi olan kişi şafii mezhebinde abdesti ve namazı bozacak durumları iyi bilmelidir).


  3. Bu konu mezhepler arası bir görüştür hanefi mezhebi salavat getirmenin sünnet olduğunu söylesene şafiilere göre namazda salavat getirmek farzdır kişi bu konuyu uydu mezhebe göre tasdik eder . Lakin iki mezhepten birisinin farz dediği şey kendi mezhebinde farz olmasa bile yerine getirmek takvadandır.


+ Yorum Gönder