+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Nafile ibadetleri gizli yapmak? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. numan3434
  Üye
  Reklam

  Nafile ibadetleri gizli yapmak?

  Reklam

  Nafile ibadetleri gizli yapmak? Mumsema Selamun Aleyküm . Ben evde iken nafile ibadetleri bazen yapıyorum ama ailem çok fazla aşırıya kaçtığımı söylüyorlar hem nafile namaz olsun, zikir olsun veya internetten sohbet dinlemek olsun hatta bazen camiye gittigim zaman geç geldiğim zaman herhangi bir cemaate takıldığımı zannediyorlar ama öyle bişey yok bu yüzden bazen gizliden Cami ye gidiyorum.Onlar bana aşırı kaçtığımı söylüyorlar.Örneğin yatsı namazına gittigim zaman bu karanlıkta nereye gidiyorsun ortalık çok tehlikeli diyorlar. Bende onlardan gizli yapmaya çalışıyorum. Sizce bu yüzden şirke veya riya ya girmiş oluyormuyum? Çünkü niyetim tabiki gösteriş yapmak veya başka birşey değil. Bu ibadetleri faziletleri bildiğim için yapıyorum.

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Nafile ibadetleri gizli yapmak?


  Reklam


  Rasulullah’a (s.a.v.), “Amellerin hangisi Allah’a daha sevimlidir?” diye sordular. Rasulullah (s.a.v.), “Az olsa da en devamlı yapılanıdır” buyurdu. (Sahih-i Buhârî)
  Yüce Kitabımız Kur’an’da da bu konuda çok açık buyruklar vardır. Bunlardan birinde ibadetin son nefese kadar devamı emredilmiştir.
  “O halde Rabbini hamd ile tespih et. Ve secde edenlerden ol. Ve sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et.” (Hicr Suresi Ayet 98–99)
  Diğer bir Ayeti Kerimede de can bedenden ayrılmadan ibadetlerin terk edilmemesinin gerektiği, dolayısıyla sürekliliği emredilmiştir:
  “(Allah'ın bir mucizesi olarak İsa şöyle) dedi: "Şüphesiz ben Allah'ın kuluyum. O bana kitap verdi ve beni bir peygamber yaptı. Beni, nerede olursam olayım mübarek kıldı. Hayatta bulunduğum müddetçe namaz kılmamı ve zekât vermemi emretti." (Meryem suresi / Ayet 30–31) buyrulmuştur.
  Demek ki insanın aklı ve idraki yerinde olduğu sürece, namaz ve diğer ibadetler, kişinin üzerine ömür boyu farzdır. Bunun aksini iddia edenler ya cahil, ya da sapık kimselerdir. Peygamber Efendimiz(s.a.v.) sahabelerinden İmrân İbni Husayn’a, “Ayakta namaz kıl, güç yetiremezsen oturarak kıl, ona da gücün yetmezse yattığın yerde kıl.” (Buhârî, Taksîrü’s-salât 17) tavsiyesinde bulunmuştur.
  Yukarıdaki hadis-i şerifte, insanın güç ve takat getirebildiği kadar da olsa ibadetlerini terk etmeden, süreklilik içerisinde yerine getirmesi istenmiştir.

 3. GençMümin
  Üye
  Kardeş, ek olarak Kur'ân-ı Kerim'den ayet ezberlemeni tavsiye ederim. Yanlış hatırlamıyorsam bir hadise göre bir ayet ezberlemek yüz rekat nafile namaz kılmaktan daha hayırlıymış.

 4. numan3434
  Üye
  Beyler acaba bana bu günlerde vesvese çok mu geliyor anlamadım ben zikirleri, nafile namazları gizli yapmayı daha çok seviyorum çünkü insanların iyi yada kötü bir söz veya iltifat duymaktan rahatsız oluyorum bu şekilde herhangi bir sorun olurmu.

 5. @hmet
  Üye
  Zikir ve diğer nafile namazları gizli yapmak daha makbuldür.

+ Yorum Gönder