+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdest alırken emin olamamak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. nurilk
  Üye
  Reklam

  Abdest alırken emin olamamak

  Reklam

  Abdest alırken emin olamamak Mumsema Merhabalar herkese,

  Ben abdest alırken çok sıkıntı yaşıyorum. Namaza başlayalı yaklaşık 6 ay oluyor. Önceleri normal abdest alıp çıkıyordum tahminim birkaç dk sürüyordu. Sonra internetten araştırmaya başladım yanlış bir şey yapıyor muyum acaba diye. Okudukça abdest sürem uzamaya başladı. Bir ara bir sebepten Maliki mezhebini taklit ettim ve abdestim nerdeyse yarım saate ulaştı. Bu beni çok zor durumda bıraktı. Malikiyi taklidi bıraktığımda yaklaşık 8 dkya indirdim, artık indirdiğim en son hali 6 dk. Babaannem abdest alırken benim kadar sürmüyor. Hemen alıp çıkıyor ve ben abdest alırken şüpheye düşüyorum. Yüzümü defalarca yıkadığım oluyor. Temel sorunlarımı aşağıda yazdım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Yüzümün sınırı ne? Ne kadarını yıkamalıyım ya da nokta kadar yer kuru kaldı mı? Çene altına kadar yıkanmalı diyorlar. Yani çene altı dahil mi değil mi? Kaşlarımın altı kuru kalıyor mu? Kirpiklerimin altı kuru kalıyor mu?
  2. Başımın ne kadarını meshetmem gerekiyor. Hanefi mezhebindenim ve bu mezhebe göre dörtte biri farz biliyorum ancak okuduğum kadarıyla peygamberimiz başının tamamını meshetmiş. Öyleyse Hanefi mezhebi neden farklı bir uygulama yapıyor ve peygamberimiz erkek saçı kısa. Ben kadınım saçım uzun, nasıl meshetmem gerekiyor?
  3. Abdest kaç dakikada alınmalı?

 2. Abdulhamid
  Üye

  Cevap: Abdest alırken emin olamamak


  Reklam


  Sizde vesvese var.şeytan taktik olarak koparabildiğini koparır.Size namazı bıraktırmaya,namazdan abdestten bezdirmeye çalışıyor.

  Rasûlüllah sallallâhü aleyhi ve sellem bazı insanların bu konuda vesveseye düşebileceklerini haber vermiş ve “Abdest (alırken vesvese vermek) için ‘Velehân’ denilen bir şeytan vardır. Suyun vesvesesinden sakının.”Tirmizî, Tahâret, 43; İbn Mâce, Tahâret, 49; Ahmed b. Hanbel, V, 136; Ayrıca bkz, Tebrîzî, Muhammed b. Abdillah el-Hatîb, Mişkâtu’l-Mesâbih, Beyrut, 1979, I, 131.

  Bismillah'sız girmeyin tuvalete veya banyoya.

  1)Soru:Abdest alırken çene altını(yani gırtlağa kadar olan kısmı) yıkamak da farz mıdır? Hanefi mezhebine göre; bu şekilde alınan abdestler geçersiz mi olmuş olur?

  Cevap Selamünaleyküm. Abdestte yıkanması farz olan yüzün sınırı iki kulak yumuşağı arası ile baştaki tüy bitim noktasından ÇENE ALTININ BOĞAZ İLE BİTİŞTİĞİ YERE kadar olan kısımdır.Nureddin Yıldız

  2)Sual: Kadının çok uzun saçını mesh etmesi nasıl olur? Saçın üst yüzüne ıslak eli değdirmek mi yoksa hem üstünü hem altını iyice elini gezdirip ıslatmak mı gerekir?
  CEVAP
  Saçı uzunsa, ıslatılmış elle başı mesh ederken, sarkan saçlarını tutup aşağıya doğru, yani saçın sonuna kadar çeker. Altını üstünü ıslatmak gerekmez, ıslaklık azalsa da, hattâ hiç kalmasa da elin değmesi yeter.

  Hanefiye göre başınızın tamamını meshetmen sünnettir ve müstehaptır.

  3)Öyle yarım saat falan bunlar şeytanın vesveselerindendir.şeytanı sevindirmeyin.onun oyuncağı olmayın.

 3. nurilk
  Üye
  Çene altının boğaz ile bitiştiği yer kafamı karıştırıyor. Yani çene altı yıkanacak mı?

 4. Mucahid
  Devamlı Üye
  çene altı kemik başladığı yere kadar yıkanır

 5. nurilk
  Üye
  ameliyatsiz yuz germe.png
  Yani demek istediğim burda işaretli olan bölge yıkanmalı mı?

 6. Mucahid
  Devamlı Üye
  alt işaretin başlangıcına kadar olan kısım yıkanır. 7. nurilk
  Üye
  Çok teşekkür ederim. Beni büyük bir zahmetten kurtardınız

 8. Abdulhamid
  Üye
  Mücahid kardeş çene altın da dahil demek istedin değil mi ?

 9. nurilk
  Üye
  Çenenin altı da mı dahil?

 10. İbnî_er-Rumî
  Üye
  Açık rivayette yüz için bir sınır belirlenmemiştir. Ancak îslâm Fakihlerinin çoğuna göre yüzün sınırı, baştaki saç bitiminden çene altına ve bir kulak yumuşağından diğerine kadar olan kısımdır. Hidâye şerhinde, Bahr-i Râik ve İbn-i Abidîn'de de ayni husus belirtilmiştir.

 11. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Hanefide, İmam-ı Azama göre saçın bir tek teline bile mesh, mesh sayılır.

 12. HamzaAdam
  Devamlı Üye

  Reklam


  Sabah kalktığında yüzünü yıkarken şüphe etmeyen insan abdest alırken neden şüphe ediyor.
  Çünki orada abdest alıyor, ille ıslanması lazım ya. Aynısı bizdede var, hikaye.
  Vesvese varsa, en kolay hükme göre işi tamamlamalı. Hanefide, İmam-ı Azama göre saçın 1 teline bile meshetsen meshetmiş oluyorsun.
  Her organı 1er kez yıkamak farz, üçe tamamlamak sünnettir. Yüzü yıkarsın elinle kitaplarda yazan sınıra kadar, çenenin altına geçmeyecek çenenin altını yıkamayacaksın o kadar. Sen onun milimine santimine kadar nasıl ölçeceksin, Allahım ıslanmadı, tam sınırına kadar yıkayabildimmi filan, bunlar hikaye. Bu bir zorluktur. Boşa uğraşmaktır. Zorlamaya gerek yok, yıkadıkça yıkamak isteyeceksin. Böyle sonu gelmez, 1 kere yıkadım mı tamam, Allahım elimden gelen bu.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
abdestte kulak yumuşağını yıkamak farzmı