+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Selefilik, Vehhabilik ve Haricilik nedir arasındaki farklar nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İslam
  Kur'an Hadimi
  Reklam

  Selefilik, Vehhabilik ve Haricilik nedir arasındaki farklar nelerdir?

  Reklam

  Selefilik, Vehhabilik ve Haricilik nedir arasındaki farklar nelerdir? Mumsema Selefilik ve Vehhabilik nedir? Hariciler Nasıl ortaya çıkmışlardır? kısaca anlatırmısınız?
  Lütfen kopya bilgi olmasın

 2. Molla_Efdal
  ملا افدال

  Cevap: Selefilik, Vehhabilik ve Haricilik nedir arasındaki farklar nelerdir?


  Reklam


  Vehabilik
  Vehabilik bugünkü Suudi Arabistan'da Muhammed bin Abdülvehhab tarafından kurulan bir mezhebtir. Osmanlı İmparatorluğunu parçalamak için İngiliz desteği ile kurulmuştur. Sapık görüşlere sahiplerdir. Örneğin haşa “ Allah göktedir, Arşın üzerine oturmuştur ” gibi sapık görüşlere inanırlar.

 3. İslam
  Kur'an Hadimi
  Sapık görüşlere sahiplerdir.
  Bu mu sapıklık


  İmamı Azam Ebu Hanife kendisine "Allah nerededir?" diye soran kadına: "Allah Subhanehu ve Teala sema'dadır, yerde değil." cevabını verdi. Bunun üzerine adamın biri: "Peki, Allah'ın: "O bizimle beraberdir" (Hadid, 57/4), sözüne ne dersin?" deyince: "Bu, senin bir kimseye mektup yazıp 'ben seninle beraberim' demen gibidir. Halbuki sen onun yanında değilsin." yanıtını verdi.(bk. Beyhaki, el-Esma ve's-Sıfat, 2/238).
  İmam Beyhaki imzalı bir kaynak

 4. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Beyhaki bunun rivayet ederken bunun Bizzat İmamı Azamın söylediğinden emin değildir.

  Çünkü gene Beyhaki eserinde " Kadına ancak yedi gün sonra cevab verebildi " diye nitelendirmiştir. Halbuki bu İmamı Azam'ın usulüne uymaz.Beyhaki gene kendi eserinde İmam-ı Azam'ın bunu söylerken haşa Allah göktedir manasında değil . " gökte olan..." [ Mülk / 16,17] suresi Meailince söylediğinide nitelrndirilmiştir.

  Bu konu ile ilgili imamı Azam şöyle demektedir:
  "Bilmiyorum, Rabbim gökte midir, yerde midir" diyen kâfir olur. "ALLAH Arş'ın üzerindedir ama Arş gökte midir, yoksa yerde midir, onu bilmiyorum" diyen de kâfir olur. (Fıkhul Ebsat )


+ Yorum Gönder
sai ve haricilik arasindaki farklari nelerdir