+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadına vurmakla ilgili tefsirler doğru mudur değil midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ozanurgen
  Üye
  Reklam

  Kadına vurmakla ilgili tefsirler doğru mudur değil midir?

  Reklam

  Kadına vurmakla ilgili tefsirler doğru mudur değil midir? Mumsema
  Nisa (34):Diyanet İşleri: Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah, çok yücedir, çok büyüktür.
  Esselamualeyküm arkadaşlar. Nur suresi 34.ayeti Kerimesinde geçen kadına vurun tefsirleri ne kadar doğrudur? Konuyu çok araştırdım fakat açıklayıcı bir cevap bulamadım. Genelde verilen cevap "Arapçada vurmak fiilinin kökü DeReBe dir ve arapça dilinin, aynı kelime kökünden farklı anlamlar ifade eden kelimeler türetebilme özelliğine istinaden her surede vurmak fiili farklı anlamlarda kullanılır" cevabıdır. Vurmak fiilinin geçtiği diğer ayetlerin linklerini verdim inceleyebilirsiniz. Ama burada ikilemde kaldığım kısımlar şunlar; kimi tefsirciler orada ki vurmak, darp etmek fiilini dövmek anlamında değil parçada ki mecaz anlamıyla "ve nihayet onları odanızdan veya evinizden çıkarın" gibi bir ifade olarak düşünmüşlerdir akabinde diğer tefsir Nur suresinin 34.ayetinin tefsirinde bahse konu vurmak fiili orjinal anlamıyla yani, darp etmek anlamıyla kullanılmıştır. Ben zannımca islamiyette kadına vurmak gibi bir fiiliyatın olmayacağı kanaatindeyim çünkü Peygamberimizin hayatında kadına vurulmuş herhangi bir fiske yoktur. Ama tefsirlerin çoğunda kadına hafifçe vurun deniliyor fakat bu tefsirlere istinaden ben Ayet-i Kerime'de hafifçe vurulacak darbenin kuvvetini belirleyen "hafifen" gibi kelime göremedim. yani tefsirde hafifçe vurun deniliyor fakat Ayeti Kerimede estağizubillah hafif ibaresi yok. Yani vurmak fiili bizlere estağizubillah emredilmişse biz ne kadar kuvvetle vuracaz, ne kadar vuracaz, neyle vuracaz gibi sorularını sormak ve bunlara Peygamberimizin hayatından örnek bi olayla cevap verememek "çünkü peygamberimiz hayatında kadınlara el bile kaldırmamıştır" bu tefsirlerin sıkıntılı olduğunu göstermez mi?
  -Vurmak varsa ölçü nerede?
  -Vurmak yoksa o kadar tefsirci (ki çoğu bilinen tefsirciler) neden Ayeti Kerimeyi bilhassa dövün şeklinde tefsir etmiştir?


  Bu konu da sizlerden açıklayıcı net cevaplar bekliyorum. Allah rızası için aydınlatın. Selametle inşallah.  KAYNAK:

  Nisa 34 http://www.kuranmeali.org/4/nisa_suresi/34.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx
  Şuara 63 http://www.kuranmeali.org/26/suara_suresi/63.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx (asayla sura vurma-değdirme)
  Bakara 60 http://www.kuranmeali.org/2/bakara_suresi/60.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx (asayla taşa vurma-değdirme)
  Enfal 12 http://www.kuranmeali.org/8/enfal_suresi/12.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx (boyun ve parmaklara vurmak)
  Nur 31 http://www.kuranmeali.org/24/nur_suresi/31.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx (ayağı yere vurmak)
  Nur 2 http://www.kuranmeali.org/24/nur_suresi/2.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx (100 sopa vurmak)
  Daha vardır fakat araştırmalarım sonucu bu kadar bulabildim.

  Youtube kaynaklar
  https://www.youtube.com/watch?v=-NTdnKWRaUs Khalid Yasin tefsiri
  https://www.youtube.com/watch?v=f5jrxiJn8cY Habertürk Öteki Gündem
  https://www.youtube.com/watch?v=JVH0elqFxdw Ülke Tv Prof. Dr. Mehmet OKUYAN
  https://www.youtube.com/watch?v=pcZIfKGXmcQ Cübbeli Ahmet Hoca

 2. imam
  Üye

  Cevap: Kadına vurmakla ilgili tefsirler doğru mudur değil midir?


  Reklam


  Vurmak vardır ve ölçüsü hafif olması yani iz bırakmamasıdır
  Veda hutbesinde "izin vermediğiniz kişiyi eve alırlarsa" gibi çok olumsuz durumlar için ve belirli bir terbiye metodundan sonra vurma fiiline cevaz veriliyor.

 3. Misafir
  Bana kaynak verebilirmisiniz acaba? Bir de nisa suresinin nazıl olmasına sebep olan olayı paylaşırmısınız?

 4. imam
  Üye
  En meşhur kaynak veda hutbesi

+ Yorum Gönder