+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İtham edildiğim selefilik Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Reklam

  İtham edildiğim selefilik

  Reklam

  İtham edildiğim selefilik Mumsema Selamun Aleykum arkadaşlar
  Ben bundan birkaç gün önce selefilik hakkında görüşlerimi bildirmiştim bazı kardeşlerimle beni hemen eleştirdiler öncelikle selefilik konusu çok karmaşık bir konudur siz selefiği anlatmasanız forum okuyucuları yanlış anlayacaktır. Öncelikle Selefilik bugün ikiye ayrılmıştır hak mezhep olan selefilik bir de vehhabilerin uydurduğu modern selefilik şimdi siz mi bunların bütününe selefilik deyip geçemezsiniz birinci selefilik eşarilik ve matüridilik çıkmadan önce var olan itikadi bir mezhepti . Bu mezhep İslam dinini ashab ı kiramın yaşadığı gibi yaşıyoruz kaidesine uyar. bugünkü modern selefilik bir mezhep değil bir harekettir. Bugünkü modern selefilik vehhabilerin kontrolünde olan bir harekettir bu yüzden biz bu mezhebe hak mezhep diyemeyiz çünkü vehhabilerin görüşlerin yanlış görüşlerini biliyoruz.

  Şimdi yönetici üyelerimizden bu konu hakkında yanlışlarını düzeltmelerini rica ediyorum

  Selametle...


 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Itham edildiğim selefilik


  Reklam


  Bugünkü modern selefilik vehhabilerin kontrolünde olan bir harekettir bu yüzden biz bu mezhebe hak mezhep diyemeyiz çünkü vehhabilerin görüşlerin yanlış görüşlerini biliyoruz.
  Selefiyye mezhebi tektir ve hak mezheptir.

  Vehhabilerin selefilikten ne gibi farklı görüşü var?

 3. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Vehhabilerin selefilikten ne gibi farklı görüşü var?
  Selefîlerin görüsleri

  Mütesabih ayet ve hadislerle ilgili görüsleri:

  Selefîligin en bariz vasiflarindan birisi, mütesabih ayet ve hadisleri lugat anlamini esas alarak oldugu gibi kabul etmek seklinde kendisini göstermektedir.

  Buna göre Kur'an'da ve hadislerde Allah Tealâ hakkinda zikredilen “el, yüz, gelme, oturma, inme, Ars'a istiva etme, gazaplanma, gülme...” gibi sifatlar, mahlukat hakkinda ne ifade ederse, Selefîler'e göre Allah Tealâ hakkinda da ayni seyi ifade eder.

  Oysa Kur'an'da yer alan pek çok ayet, Allah Tealâ'nin bu gibi sifatlarini mahlukatin sifatlarina benzetmenin dogru olmadigini ortaya koymaktadir.

  Her ilim dalinda, o sahanin mütehassislarinin söylediklerine itibar edilecegi açiktir. Bu gerçekten hareketle tefsir sahasinda müfessirler, hadis sahasinda muhaddisler , fikih sahasinda fukaha ve akaid sahasinda kelâm/akaid alimleri ne demisse ona itibar edilir. Ömrünü fikih ilminin meselelerine vakfetmis bir kimsenin akaid alaninda söyledikleri, bir akaid aliminin söyledikleri gibi degerlendirilmez. Yahut yillarini tefsir alaninda çalisarak geçirmis bir alimin, hadis ilminin derinlik ve inceliklerini bir hadis alimi kadar bilmesi beklenmemelidir.


  Selefiyye mezhebi tektir ve hak mezheptir.
  Hayır kardeşim Selef-i Salihin dediğimiz hak mezhep olan Selefilik ve kendilerini Şelefi zanneden bu günkü vehabiliğin selefiliği

 4. Misafir
  Bu site sufileri mi vehhabileri mi destekliyor???

 5. imam
  Üye
  Vehhabilere kafayı takmışsın
  Sen dilediğin şekilde inan biz selefilik hak mezheptir ve tektir diyoruz doğrusu budur.
  Vehhabilik siyasi bir harekettir onu karıştırma

 6. teknikk280
  Emekli
  Allah mekandan munezzeh oldugu halde gokte diyenler nasil bir hak mezheo oluyor? Anlayamadim

 7. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Vehhabilere kafayı takmışsın
  Sen dilediğin şekilde inan biz selefilik hak mezheptir ve tektir diyoruz doğrusu budur.
  Vehhabilik siyasi bir harekettir onu karıştırma
  kardeşim sen benim yazdığımı anlamamışsın ben selefiliğin başta hak mezhep olduğunu söylüyorum lütfen yazdığımı doğru düzgün okursanız görürsünüz selefi salihin dediğimiz kaide uyan selefilik hak mezheptir. bugünkü kendime selefi iddia eden selefiler selefiye değildir vehhabi hareketine katılmışlardır. Bunlar haşa Allah göktedir derler lütfen Allah aşkına bu gibi mesela nasıl bir meslek olabilir eğer benim bir yanlışım varsa lütfen burada açıklayın madem ben yanlış biliyorum selefi lütfen o zaman burada selefilik mezhebi ile ilgili tarihi bilgilerinizi yazın gerek islami kitaplar da gerek islami sitelerin hiçbirinde bugünkü selefiliğin hak bir mezhep olduğu yazmıyor.

 8. imam
  Üye
  İslami kitap ve siteler....
  Peki selefiler kim nasıl inanırlar bir araştır sonra yaz.
  Vehhabi ve tarikacilar tartışmasından bıktım. Biri diğerine müşrik diğeri de kafir der
  İki kaynak ismi vereyim
  Diyanet islam Ansiklopedisi
  Şamil islam Ansiklopedisi

 9. Molla_Efdal
  ملا افدال
  İslami kitap ve siteler....
  Peki selefiler kim nasıl inanırlar bir araştır sonra yaz.
  Vehhabi ve tarikacilar tartışmasından bıktım. Biri diğerine müşrik diğeri de kafir der
  İki kaynak ismi vereyim
  Diyanet islam Ansiklopedisi
  Şamil islam Ansiklopedisi
  Benim kafir dediğimi nereden duydun ben kafir demedim görüşlerinin yanlış olduğunu söyledim bak gene tekrarlıyorum lütfen lütfen ama lütfen benim yazdıklarımı doğru düzgün oku ben kafir demedim peygamber efendimizin hadisi şerifinden korkarım görüşlerinin yanlış olduğunu söyledim bu konu ile ilgili de kitaplardan da araştırma yaptım alimler bunlara bunların görüşlerinin yanlış olduklarını söylüyorlar daha ne gösterebilirim ki sana sen sürekli hak mezhep diyorsun tamam ben de hak mezhep diyorum. Lakin bugünkü vahabi selefi ler gerçek selefiler değildir bunlar kendime bir selfi olarak gösteriyorlar bugünkü selefi akımı vahabilerin başlattığı bir akımdır.

 10. imam
  Üye
  Ben sen diyorsun denedim ama sen diyenlerin fikirlerini taşıyorsun emin ol
  Vehabilik ile alakam yok tarikatcilik ile de
  Ben köyü bir sunniyim ve hak ne ise onu savunurum
  Vehhabi olmadığı halde nice selefi biliyorum yapmayın etmeyin

  Sen verdiğim kaynaklardan tarafsızca oku sonra yazalım

 11. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Tarikatçilik bir kere yanlış bir yol değil insan istediği tarikata mensup olabilir bu konunun dışındadır benim sana söylediğim selefiliğin bugünkü savunduğu düşünceler yanlış düşünceler diyorum ilk baştaki selefiler selefi salihin dediğimiz kaide uyan 4 ameli mezhebinde mensup olduğu itikadi ekoldür vehhabilik tarihinin ilk önce bir araştır sana tavsiyem bu orada göreceksin ki muhammed ibni abdülvehhab selefilik adında bir akın başlatmıştır bugün selefiler yanlış görüştedir çünkü mesajımda da belirttiğim gibi bazı ayetleri yanlış gösteriyorlar örneğin Allah haşa arşın üzerine oturmuştur diyorlar bu yanlıştır şimdi bizim buradaki görevimiz bu yanlışlığı düzeltmek de şimdi biz selefilik tamı tamına doğru derse herkes üstün yaptığını doğru zanneder anlatabiliyor muyum şimdi git bir araştır ışid'in bugünkü ekolü hangi itikadi uyuyor?

  Biz biz ehl i sünnet olarak selefi salihin kabul ederiz yani ashab ı kiram'ın anlattığı islam dini. bugünkü vahabi akımını kesinlikle kabul etmiyoruz araştırmak isteyen araştırabilir bu konu ile bir sürü delil getirebilirim

+ Yorum Gönder