+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İslamda "Yaratma" kavramı hakkında bilgi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. teknikk280
  Emekli
  Reklam

  İslamda "Yaratma" kavramı hakkında bilgi

  Reklam

  İslamda "Yaratma" kavramı hakkında bilgi Mumsema Selamun Aleykum arkadaslar. Furbolda pozisyonu kuran paslari veren oyuncular icin hada pozisyonu yaratti diyorlar ya. Burda anlam nedir? Pas verme fiilini de yaratan Allah o yuzden sonuc olan pozisyon kurmayi da yaratan Allahmi demeliyiz?
  2) internette nekadar arastirmama ragmen yaratmak ne demek tam anlamiyla anlayamıyorum neler icin yaratmak soylenir neler icin soylenmez? Yazi olarak degil de kolay dille anlatin lutfenn. Yoktan var etmeden baska yaratma nasil oluyor. Insa diyorlar peki bu insa tam olarak nasil? Insan da ev insa ediyor bunlar ayri seyler degilmi?
  3) yoktan var etmek yanliz Allah icinmi kullanilir yoksa yoktan var etmenin baska anlami varmi mücerret veya baska varliklar icin?

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: İslamda "Yaratma" kavramı hakkında bilgi


  Reklam


  Yaratmak, yoktan var etmek anlamında kullanılırsa bu şirktir.
  İcat etmek yani var olanı derleyip toplamak/çaba sarf etmek anlamında kullanırsa bu günah değildir.

  DİYANET İSLAM ANSİKLOPEDİSİNDE "YARATMA"

  Yaratmanın Arapça karşılığı olarak İslâmî kaynaklarda en sık geçen kelime halktır; sözlükte “yaratmak, meydana getirmek, bir şeyden yeni bir şey icat etmek, imal etmek, ölçüp biçmek (takdir)” ve mecazen “yakıştırmak, uydurmak” gibi anlamlarda masdar, “yaratılmışlar, insanlar” mânasında isimdir. Aynı kökten hilkat “yaratılış, fıtrat, tabiat”, hâlik ve hallâk “yaratan”, mahlûk “yaratılan”, hulk/huluk “tabiat, huy, karakter, ahlâk” anlamına gelir. Râgıb el-İsfahânî, halk ve hulkun aslında aynı mânayı ifade ettiğini belirttikten sonra Kur’an’dan örnekler vererek (eş-Şuarâ 26/137; el-Kalem 68/4) gözle görülebilen şeylerin dış yapıları, şekilleri ve sûretleri için halk; basîretle görülebilen psikolojik güçler ve karakter için hulk kelimesinin kullanıldığını söyler (el-Müfredât, “ħlķ” md.). Halk kavramı dinî terminolojide özellikle Allah’a mahsus olmak üzere “yaratmak, yoktan var etmek” şeklinde tanımlanır. İbn Sîde mutlak bir ifadeyle, “Allah bir şeyi halketti” denildiğinde bunun, “Yokken var etti” mânasına geldiğini belirtir (el-Muĥkem ve’l-muĥîŧü’l-aǾžam, IV, 388).

 3. teknikk280
  Emekli
  Mesela komisyon yarattilar cümlesi. Komisyon bir kac kisinin bir olup bir seyi denetlidigi grup demek. Bunu Allah nasil yaratiyor? Yokken var oluyor o da ama nasil yaratıldigini anlayamıyorum. Burada baska anlammi var? Baska anlamda yoktan var etme varmi?

 4. imam
  Üye
  Konuyu okudun mu teknik

 5. Abdulhamid
  Üye
  Teknik öncelikle şunu bilmelisin sahabenin ve ümmetin selefinin yapmadığı bir iş yapıyorsun çok derine dalıp kafanı boşa yoruyor,aynı zamanda şeytana(Aleyhe lane) kafanı bulandırması için kapı aralıyorsun.Allah'ın yoktan var etme şeklinde bir yaratması vardır.İnsanın bunu yapması mümkün değildir.Ayrıca bizim medeniyetimizde insanın yaptığı işler için "yaratma" kelimesi kullanılmaz batıdan bize ne yazık ki yeni yeni giren bir kelimedir.

 6. teknikk280
  Emekli
  Okudum konuyu ama hala sorular kafamda. Bu sorularin cevabını ogrenmesem tam anlayamasam Allahi bilmemis olurum ve kufre duserim korkarim. Istemiyorum boyle sorular gelsin kafama. Ama oluyor artik 1aydir kac yuz soru geldi belki de ve hala devam ediyir 1 ay sonra okullar acilicak ve son senem universiteye hazirlanmam gerek. Oyuzden evden izin vermicekler telefon falan. Bu 1 ay icinde sorularima cevap bulamazsam sonra bulamam ve olurum kufur uzre diye dusuncesi geliyor aklima. Arkadaslar benim icin dua edin. Bir de komisyon yarattilar soruma cevap verin lutfen. Belki de azerbaycan turkuyum ben azerbaycanliyim. Oyuzden tam anlatamiyorumdur size

 7. imam
  Üye
  Aynı şeyi tekrar edip duruyor ve hiç bir cevabı kabul etmiyorsun
  Şeytanlar sana vesvese veriyor boş ver Allaha Sığın bizide uğraştırma

 8. teknikk280
  Emekli
  Imana zarari yok yani durumumun?
  Son soruma cevao verseydiniz cok makul olurdu komisyonla ilgili

+ Yorum Gönder