+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Aklımı karıştıran sorular Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. teknikk280
  Emekli
  Reklam

  Aklımı karıştıran sorular

  Reklam

  Aklımı karıştıran sorular Mumsema Selamun Aleykum.
  1) Allahın zaman ve mekandan münezzeh olduğunu biliyorum ama icimi sorular kemiriyor. Mekanda olmak Allah icin degisiklik, noksanlık olduğundan mumkun degil diyoruz. Peki Hz.Allah sonsuz kudretiyle degisiklik olmadan, noksanlık olmadan mekanda bulunmayı neden diliyemiyor?
  2) Allahü teâlâ için haşayurudu, guldu, indi, cikti gibi sozler kullanilmaz. cunki Hz.Allah hickimseye benzemez. Hz.Allahin da gormesi var insanin da. Dogru ikisi birbirinden cok farkli. Ama ne kadar farkli olsa da yine her ikisi görme fiili sonucta. Bu da bir ortak benzerlik degilmi? Ayette bahsedilen boyle bir benzerlik degilse ozaman neden Allahü teâlâ için haşa yurume, koşma gibi fiiller bizimkinden tamamen farklı oldugu kabul edilerek olabilecegini kabul etmiyoruz?
  3) Hz.Allah ın göze ihtiyacı yoktur. Oyuzden gormesi goz ile degildir. Peki Hz.Allahın sonsuz kudretiyle ihtiyacı olduğu için degil sirf kendi istedigi icin goze sahip olamazmi? Bu goz bizim gozumuzden tamamen farklı ve cisim şeklinde olmadan?

 2. Abdulhamid
  Üye

  Cevap: Aklımı karıştıran sorular


  Reklam


  1)Hanefi mezhebinin imamı Ebû Hanife (öl. 150/766) şöyle demektedir:
  "Bilmiyorum, Rabbim gökte midir, yerde midir" diyen kâfir olur. "ALLAH Arş'ın üzerindedir ama Arş gökte midir, yoksa yerde midir, onu bilmiyorum" diyen de kâfir olur.
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  - Benim üzerime mu'min bir köle azat etmek vacib oldu. Bu kâfi midir? diye sordu.
  Peygamber (s.a.v) o cariyeye sordu: "Sen mu'min misin?"
  Cariye: "Evet" dedi.
  Peygamber (s.a.v.): "Peki, ALLAH nerededir?" diye sordu.
  Cariye göğe işaret etti.
  Bunun üzerine Peygamber: "Onu azad et, o mu'mindir" dedi.
  (Muslim, el-Mesacid, 33; Ebû Davud, es-Salat, 167, Eyman, 16; Nesâî, Sehv ; Muvatta, Itk.8-9; Ahmed îbn Hanbel, 11/291. 1;
  İbnu Ebi'l-İzz el-Hanefi, Şerhu'l Akîdeti't-Tahâviyye, Beyrut 1988, s. 288; İmam-ı Azam'ın Beş Eseri, İstanbul, 1981, s. 45-48 Arabca kısmı).
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Nitekim Ebû Hanife'nin talebesi Ebû Yusuf, ALLAH'ın gökte (yukarıda) olduğunu reddeden Bişr el-Merisî'yi bu görüşünden dolayı hesaba çekmiş ve tövbe etmesini istemiştir.
  (İbnu Ebi'l-İzz el-Hanefi, Şerhu'l Akîdeti't-Tahâviyye, Beyrut 1988, s. 288)
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  İmam Mâlik'e ALLAH'ın Arş'a nasıl istivâ ettiği sorulduğunda; "O Rahman, kendini vasıfladığı şekilde Arş'a istivâ etmiştir, O'nun hakkında nasıl sorusu sorulmaz" demiştir. Başka bir rivayete göre ise şöyle demiştir:

  "İstivâ (Arab dilinde anlamı)meçhul değildir. Keyfiyeti akıl ile bilinmez. Buna iman etmek vacibdir ve bu konuda soru sormak bid'attir" (Beyhakî, el-Esmâ' ve's-Sıfât; Mısır 1358, s. 408)
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  2)“Allah’ın yarattıklarını/sanatını düşünün, Onun Zatını düşünmeyin” anlamına gelen hadisler vardır. Farklı ifadelerle gelen bu hadis rivayetlerini Ebu Nuaym, Taberani, İbn Ebi Şeybe, Isfahani, Beyhakî, Ebu’ş-şeyh gibi bir çok hadis alimi rivayet etmiştir. (bk. Acluni; Keşfu’l-Hafa, I/357-358, 449)

  Allah'ın zatıyla ilgili çok düşünüyorsun yapma.Allah duyar,görür ancak keyfiyetini biz bilemeyiz.Bu konuları düşünme.Sahabeler bu işlere dalmadı.Kendilerine bildirilmemiş konuları kendi akıllarını zorlayarak,felsefe yaparak araştırmadılar.İman ettiler,devam ettiler.

 3. Abdulhamid
  Üye
  Ekleme:

  “Gökte olanın sizi yere geçirmeyeceğinden emin misiniz? Bir bakmışsınız ki, o (yeryüzü) sallanıp-çalkalanmaktadır. Gökte olanın başınıza tas yağdırmasından güvende mısınız? Benim uyarmamın nasıl olduğunu yakında bileceksiniz.” (el-Mülk 67/16-17)

  “Rahman, Arş'a istiva etti.” (Ta-Ha 20/5)

 4. teknikk280
  Emekli
  Allah mekandan münezzehtir. Haşa siz gokte oldugunumu soyluyorsunuz yoksa yanlismi anladim?

 5. Abdulhamid
  Üye
  Evet.Imam Azam Ebu Hanife'nin de görüşü budur.Ayrıca cariye Allah nerededir sorusuna göğü işaret ettiğinde hata yapıyor olsaydı Peygamber(SAV)'ın onu düzeltmemesi düşünülemezdi çünkü Din'le ilgili yanlış bir şey yapıldığını gördüğü zaman onu düzeltirdi.

 6. teknikk280
  Emekli
  Peki gökler yaratılmadan önce haşa neredeydi? Allahta degisiklik olmaz

 7. Abdulhamid
  Üye
  Allah dilediğini dilediği gibi yaratır.Bize Kuran ve sünnetten delil geldiği halde aklımızı bu delillerden öne alarak düşünürsek Kuran ve Sünneti iptale gidecek kararlar alırız kendi kafamıza göre.Biz delile tabiyiz.Allah ve rasulu ne dediyse o.Ayrıca çok fazla derine gidip felsefe yapmaya,Allah'ın bize bilmediği gaybi konuları felsefeyle çözmeye çalışmamalısın.Rabbim hiç bir şeye muhtaç değildir,tüm eksikliklerden münezzehtir.Nasıl yarattıysa öyle yarattı.Biz ondan ve rasulunden gelenlere tabi olanlarız.

 8. teknikk280
  Emekli
  O delili kendi kafamiza gore soylememiz gerekir. Halef alimlerinin soylediklerine bak. Hicbirsey yokken Allahü teâlâ olduguna gore (hadisde geciyor)gogu de yaratan Allahü teâlâ. Ozaman bu soru cikiyor gok olmadiginda hasa neredeydi? Allah zamandan mekandan munezzehtir.

 9. Abdulhamid
  Üye
  Halef alimlerinden bazıları yukarıda açıkladığım gibi Te'vil(yorum) yoluna gitmiş.Kuran ve sünnetten delil olmasına rağmen kendi kanılarına göre yargıya varmış olabilirler.Sorun şu Allah ve Rasulu(SAV)'ın cevap vermediği sorulara kendi aklımızı zorlayarak cevap aramak,bunu yaparkende etrafı kırıp dökmek.Allah'tan ve Rasulunden(SAV) ne geldiyse kabul et rahat et.Bu kadar basit.

 10. Abdulhamid
  Üye
  "Allah, gökleri ve yeri, ikisi arasındakileri altı gün içinde (altı evrede) yaratan sonra da Arş'a kurulandır. Sizin için ondan başka hiçbir dost, hiçbir şefaatçi yoktur. Hâlâ düşünüp öğüt almayacak mısınız?"(Secde Suresi-Ayet 4)

 11. teknikk280
  Emekli
  Ben Allah zamandan ve mekandan munezzehtir diye inaniyorum. Her Hadisi her okuyan anlayamaz. Alim olmak gerekir.

+ Yorum Gönder