+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İç çamaşırında görülen her leke için Güsül gerekir mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Adem6125
  Üye
  Reklam

  İç çamaşırında görülen her leke için Güsül gerekir mi

  Reklam

  İç çamaşırında görülen her leke için Güsül gerekir mi Mumsema Slm.bende bi problem var her gün yatak dan kalkdigimda bir damla kadar kurumus bir leke görüyorum picamamda ne rüya vardi nede birşey hissediyorum ama şimdi hergün bu durumdan güsül abdestimi almam lazim suan ben güsül abdesti aliyom ama gidicke çok zorlanıyorum hrgün güsül abdesti almaktan ne yapmam lazim acil net cevab tsk.

 2. imam
  Üye

  Cevap: iç çamaşırında görülen her leke için Güsül gerekir mi


  Reklam


  Rüya görülsün veya görülmesin önemli değil
  Önemli olan meni dir.
  Meni ne zaman çıkarsa gusul şart
  Mezitli ile meni nedir iyice öğren

 3. Misafir
  Cok tsk . Nerden bu farkliligi ogrenebilirim ?

 4. AmiralBristol
  Devamlı Üye
  Kuruyan meni tabaka halini alır. Buna göre gördüğün lekeye bak. Vesveselerden kurtul.

 5. Acizanekul
  Üye
  Rüyada ihtilam olduğunu hatırlıyorsan leke de varsa alman gerekir

 6. Acizanekul
  Üye
  Büluğ çağına ermiş kimsenin dört çeşit suyu vardır.

  1. İdrar,
  2. Meni,
  3. Mezî,
  4. Vedî.

  Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:

  1. Sıçrayarak çıkması,
  2. Hazzın hasıl olması.
  3. Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir.

  Vedî, idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup, şehvet hissi galebe çaldığı anlarda meydana gelen bir sudur. Binâenaleyh söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez.

  Şehvetten dolayı kadından gelen ıslaklığa ise "kazi" denilmektedir. Bundan dolayı sadece abdest bozulur, ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez.

  Guslü Gerektiren Haller:

  1. Cinsel ilişkide bulunmak: Meni gelmese bile erkekle kadının cinsel organları birbirine kavuşursa gusül gerekir. Resulullah (asm) bu konuda şöyle buyurmaktadır:

  "Kadının ve erkeğin sünnet mahalleri birbirine dokunur da kertik kaybolursa, gusül lazım gelir."(1)

  2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir. Resulullah (asm)'a:

  "Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu. Resulullah (asm):

  "Evet gerekir." diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Resulullah (asm):

  "Ona gusül gerekmez." dedi.."(2)

  Kişiden gelen sıvı meni ise gusül abdesti alması gerekir; mezi veya vedi ise abdest bozulsa da gusül gerekmez.

  Kişinin elbisesine bulaşan akıntının (bu pisliğin), kuru veya yaş bir madde olup olmamasına göre, namazın sıhhatine mâni olan miktar değişir. Şöyle ki: Galiz necaset tabir edilen ağır pislik, kuru bir madde ise, bir dirhem, yani, üç gramdan az olmalıdır. Üç gramdan fazlası, namazın sıhhatine mâni olur.

  Eğer yaş bir madde ise, el ayası dediğimiz avuç içinden daha geniş bir alana yayılmamış olması şarttır. El ayasından fazla bir kısmı ıslatmış olan pislik, namaza mânidir. Namaz kılabilmek için bu miktardaki pisliklerden temizlenmek farzdır. Bu miktarlardan aşağı olan pislikler, namazın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak yine de bu miktar pisliğin -eğer mümkünse- yok edilmesi sünnettir.

  İnsanların kurumuş olan menileri ise ovalamakla temizlenebilir. Dokunmuş olduğu elbise astarlı olsa da, yine ovalamak yeterlidir. Fakat yaş halde olan meniyi mutlaka su ile yıkamak gerekir. Bununla beraber elbiseye dokunup kurumuş olan bir meni, ovalanmakla temizlendikten sonra, o elbise ile namaz kılınabilirse de, o yer sonra ıslanmış olsa, sahih kabul edilen görüşe göre pislik hali geri döner; onu tekrar kurutup ovalamak veya yıkamak gerekir.

  Elbiseye bulaşma durumunda, mezi ve vedi de meni gibidir.
  Kaynak : Sorularla islamiyet

 7. Misafir
  Cok tsk.cevaplara simdi o leke okadar az
  Sanki bi kalemle kagita cizgi cekersin gibi ve beyaz kararveremiyom menimi mezimi yanlis karar vermekden korkuyom.

 8. Adem6125
  Üye
  Miktar okadar azki mesella bir kada kalemele bir Cizgi çekersiniz oyle ve beyaz yanlış karar vermek den korkuyom gündüz vakit olsa hiç endişe etmeden mezi derim ama iş uykudan sonra oluyor diye karar veremiyom

 9. Misafir
  O sıkıntı bende de var beyaz külot üzerine sadece etrafı. Belli küçük bir leke var kuru değil ne yapmam gerekiyor

  Hocam selamın aleyküm benim bazı vesvese lerim var meni ile meziyi ayırt edebiliyorum fakat bu son zamanlarda koyu renkli donlar giymeye basladım ve ufak ufak nokta lekeler görüyorum beyazımsı 2 3 tane (don kırmızı) acaba bu vedi olabilirmi ,vedi donda leke bırakırmı hayırlı günler dilerim...


  Sa hocam kısa bi sorum olacak zira şüpheye düşüyorum mezi kuruyunca beyaz oluyor menide beyaz oluyor fakat bu lekeler cok küçükler ve mezi olduğu bariz ortada fakat tırnakla kazırken çıktı şüpheye girdiim nokta burası işte menidede kazıyarak çıkıyor soruma cevap verirseniz sevinirim hayırlı günler dilerim

 10. arifselim
  Yönetici
  Çok küçük olan lekeler ya idrar yada mezidir. Meni öylesine küçük olmaz ve hissetmeden de gelmez. Mezi sadece namaz abdestini bozar. Meni çıkarken zevk verir ve fazla akar. Bu yüzden meni ile meziyi birbirine karıştırmak mümkün değildir.

 11. Misafir
  Ayni sorun bendede var siyah kilodda beyaz leke her gun goruyom.yuvarlak küçük


  Hocam nokta kadar bi leke vardı donumda cok ufak tırnağımla kazıyınca çıktı menimidir? Vedi yada mezi kazıyınca çıkarmı hocam lütfen bu soruma cevapverin teşekür eder hayırlı günler dilerim

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  - Bu gördüğün lekeler mezidir meni değildir.

  - Evet mezi veya vedi kazıyınca çıkar. Bu gördüklerin mezidir meni değildir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
donda sarı leke,  çamaşırımda bir damla ,  ic camasirinda nokta seklinde islaklik olmasi boy abdestini bozar mi,  iç çamaşırımda beyaz lekeler,  uykudan sonra nokta kadar islaklik,  iç çamaşırındaki hareketsiz sıvı nedir,  uyandiginda iç çamaşırında bir iki nokta iz gormek gusul gerektirirmi