+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bu Tür Videoları İzlemek Doğru Mu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1stwarrior
  Devamlı Üye
  Reklam

  Bu Tür Videoları İzlemek Doğru Mu ?

  Reklam

  Bu Tür Videoları İzlemek Doğru Mu ? Mumsema Merhaba sa. Ben önceden konular açmıştım müzikle ilgili. Benim müzik bağımlılığım var ve müziğin haram olduğu , doğru olmadığı söyleniyor. Bencede öyle bana çok büyük zararları oldu müziğin , artık dinlememeye çalışıyorum kaçıyorum müzikten. Bugün şunu sormak istiyorum ; ben kendimi motive eden , gaza getiren videolar izliyorum . Bu videolarda müzik barındırıyorlar . Bu tür videoları izlemem doğru mu ? İzlediğim videolara 2 örnek vereyim :

  https://www.youtube.com/watch?v=KXxw-zXRqOs

  https://www.youtube.com/watch?v=cZjtRQMEOmI


 2. Misafir

  Cevap: Bu Tür Videoları İzlemek Doğru Mu ?


  Reklam


  Kardeşim Kuranda lehvel hadis geçer hemen paylaşayım;
  İnsanlardan öyle kimseler vardır ki, bilgisizce (hissettirmeden) Allah yolundan saptırmak ve o yolu eğlence yerine tutmak için lehvel-hadîs'e müşteri çıkar. İşte bunlara şiddetli bir azâb vardır. (Lokman sûresi: 6)

  Lehvel hadis Boş söz , müzik , oyun vb. anlama gelir. Yani kalbi oyalayan. Fakat şöyleki elbette müzik haram değil , Çalgılı olan müzik haramdır. Çıplak insan sesi haram değildir. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem diyor ki; Ümmetimden bazıları çıkacak ve müzik aletlerini helal sayacaktır diyor.

  Senin konuya gelirsek , motive sadece bunlarla olunmayabilir. Beni motive eden en çok sevdiğim Nasser El Qatami2nin tilavetidir. Onun okuyuşunda rahatlarım imanım güçlenir. Onun dışında kuş cıvıltıları su sesi şelale sesi dinleyebilirsin gayet rahatlatıcı zihin açıcıdır. Bu müzikler seni yanlış şeye gaza getirebilir ve yaptığın şeyi doğru sanırsın. Müzik dinleyen insanı tıpkı sarhoş olan insana benzetirim çünkü kendi isteyin olmadan hareketler yapıyorsun. O senin kanına girerek sana hükmediyor. Benim düşüncem budur. Motive olmak için başka yollar arasan senin için daha hayırlıdır. bunu düşünmen bile çok güzel. Allah sizi affetsin Allahümme Amin..

 3. Acizanekul
  Üye
  Spor yaparken daha çok bu tarz müziklere başvuruluyor bunun bir sakıncası var mıdır ?

+ Yorum Gönder