+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaza başlarken ne yapılır, neler okunur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. NoWeDoR
  (Cezalı)
  Reklam

  Namaza başlarken ne yapılır, neler okunur?

  Reklam

  Namaza başlarken ne yapılır, neler okunur? Mumsema 1) Evde vakit girdiğinde namaza başlarken bazen önce besmele çekerek oturuyorum ve "Allahümme salli-ala Muhammed" diyorum ve daha sonra tekrar besmele çekip ellerimi açıyor ve Allah (c.c)'a dileklerimi, isteklerimi kısık bir sesle söylüyor ve amin diyerek ellerimi yüzüme sürüyorum.

  Ardından Euzu-besmele çekerek Fatiha suresi okuyor ve amin diyerek ellerimi yüzüme sürüyorum. Daha sonra besmele çekip ya da "ya Allah" deyip ayağa kalkıyorum ve tekbir ile namaza başlıyorum.

  2) Bazense "Allahümme salli-ala Muhammed" deyip tekbir ile başlayıp namazı kılıyor ve selam verip "Allahümme entesselamu ve min-kesselam" dedikten sonra besmele çekip ellerimi açıyor ve Allah (c.c)'a dileklerimi, isteklerimi kısık bir sesle söylüyor ve amin diyerek ellerimi yüzüme sürüyorum ve yine besmele çekip ya da "ya Allah" deyip ayağa kalkıyorum ve tekbir ile namaza başlıyorum.

  Bu ilk ikisi evde olduğumda namaza başlarken ya da namaz sonunda yaptığım doğru mudur?

  3) Camiye ya da mescite gittiğimde imam konuşuyorsa onu dinliyorum. Ancak bazen ne yapacağımı bilemiyorum. Mesela Kamet okunmadan önce ya da namazın ilk sünnetine başlanmadan önce imam bazı şeyler söylüyor. Mesela safları sıklaştırın diyor. Ya da (Allah affetsin) onlar dua mıdır sure midir, salavat getirmemiz mi isteniyor. Arapça olduğu için anlamıyorum. Bu durum için yardımcı olur musunuz? Genellikle imamlar nasıl hareket eder. Cemaat camide mescitte vakit namazlarda ne yapar. Cuma namazında ne yapar?

  Namazın nasıl kılınacağı bilgisi internette ya da namaz kitaplarında var. Onları anlayabiliyorum. Ancak bazı dediğim gibi ince ayrıntılar kitaplarda ya da başka yerlerde bahsedilmiyor (Ya da ben bulamadım) bu durumları nasıl öğrenebilirim. Burada aklınıza gelenleri paylaşır mısınız?

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Namaza başlarken ne yapılır, neler okunur?


  Reklam


  1. Yaptıklarında bir sakınca yok güzel şeyler
  2. Bir imamın yanına odasına git ve sana gerekenleri öğretsin. Utanma sakın

+ Yorum Gönder