+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Efendimiz (a. s. v. ) hadis kitapları ile ilgili hadis'in sıhati nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İbnî_er-Rumî
  Üye
  Reklam

  Efendimiz (a. s. v. ) hadis kitapları ile ilgili hadis'in sıhati nedir?

  Reklam

  Efendimiz (a. s. v. ) hadis kitapları ile ilgili hadis'in sıhati nedir? Mumsema Öncelikle kardeşlerim bayramınız mübarek olsun .

  Ben Hadisi şerif ile bir bilgi araştırıyordum ve şöyle bir olayın yaşandığını okudum,

  Ebu Hureyre'den rivayet edilen bir hadis ise şöyledir: "Biz hadis ya*zarken Hazreti Peygamber yanımıza geldi ve: "Yazdığınız şey nedir?" dedi. "Senden işittiğimiz hadisler", dedik. Hazreti Peygamber: "Allah'ın Kitabı'ndan başka kitap mı istiyorsunuz? Sizden evvelki milletler Allah'ın Kitabı yanında başka kitaplar yazdıkları için dalalete düştüler", dedi."[1][2]

  Ebu Said el-Hudrî'den rivâyet edilen bir hadis'te İslâm Peygamberi'nin;"Benden Kur’an haricinde hiçbir şey yazmayınız. Kur'an'dan başka benden bir şey yazmış olan varsa onu derhal imha etsin. Benden hadis rivayet ediniz, bunun bir mahzuru yoktur, benim söylemediğim bir şeyi kim bile bile bana isnad ederse cehennemdeki yerine hazırlansın." dediği. rivayet edilmektedir[4].Hattabî, kitabında bu hadise işaret ederek İslâm Peygamberi'nin birbirine karışmaması için hadisle Kur'an'ın aynı sayfalara yazılmasını yasaklandığını ifade eder.

  Bu olaylar doğrumu , Hadis olarak sıhati nedir?
  ____________________________________________
  Kaynak:Vikipedi

  [1] El-Hatib, Takyidu'l-İlm, s. 32

  [2] Koçyiğit, Talat (2012). "1. Hadis kitabetinin yasaklanması" (Türkçe) (HTML). Hadis Tarihi. DİYANET VAKFI YAYINLARI. 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2013-05-20.

  [3](Müslim, Zühd, Hanbel)

  [4] Muslini, Sahih, cilt IV., nr. 2298; kezâ el-Hatib, Takyidu'l-İlm, s. 29uyup
  ___________________________________________

 2. İslam
  Kur'an Hadimi

  Cevap: Efendimiz (a. s. v. ) hadis kitapları ile ilgili hadis'in sıhati nedir?


  Reklam


  Bu tartışmalı bir konudur.
  Hadislerin yazılması vardır ve bize Kuranı ulaştıran sahabeler, aynı şekilde Peygamberimizin söz ve uygulamalarını da ulaştırdılar.

+ Yorum Gönder