+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kehf Suresi(105) ve Enbiya Suresi(47) ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. niqiplex
  Üye
  Reklam

  Kehf Suresi(105) ve Enbiya Suresi(47) ?

  Reklam

  Kehf Suresi(105) ve Enbiya Suresi(47) ? Mumsema Selamun Aleykum Hocam.
  Kur'an ı Kerim mealini okurken bu iki sure arasındaki farkı anlayamadım. Allah(cc) rızası için yardımcı olursanız sevinirim.

  Kehf Suresi(105)

  Onlardır ki ,Rabblarının ayetlerini ve O'na kavuşmayı inkar etmişlerdir. O sebeple amelleri boşa gitmiştir. Kıyamet günü onlar için bir tartı tutmayacağız.

  Buradaki ''vezna'' kelimesi arapçadan elimdeki iki yayında ''tartı-terazi'' olarak geçmekte ,bir tanesinde ise ''değer'' kelimesi olarak geçmektedir.  Enbiya Suresi(47)

  Kıyamet gününe has adalet terazileri koyacağız. Hiç kimse en az bir haksızlığa uğramaz. Hardal tanesi ağırlığında olsa bile (yapılan iyilik ve kötülüğü) getirip ortaya koyacağız. Hesapçılar olarak biz yeteriz.

  Burada ise ''lmevazine'' kelimesi yine elimdeki üç mealde de ''tartı'' manasına geliyor.


  Allah(cc) Kehf Suresinde kafirler için bir tartı tutulmayacağını söylüyor. Enbiya Suresinde ise herkesin amellerinin tartılacağını söylüyor. Haşa bu bir çelişki değil tamemen bu iki kelimenin ''vezna ,lmevazine'' anlamlarının meal olarak elimdeki iki kaynakta yanlış olarak verilmesi değil mi? ''vezna'' kelimesi için elimdeki kaynaktaki ''değer'' kelimesi daha uygun oluyor değil mi?

  Yanlışım veya hatam varsa bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.
  Allahu Teala'nın rahmeti ve bereketi hepimizin üzerine olsun inshAllah.


 2. GençMümin
  Üye

  Cevap: Kehf Suresi(105) ve Enbiya Suresi(47) ?


  Reklam


  İlk ayette bence şu anlatılmak isteniyor: Onları tartmayacağız derken Rabbine kavuşmayı inkar edenlerin amellerini tartmayacağız denmek istiyor olabilir.

 3. niqiplex
  Üye
  Arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum.

 4. imam
  Üye
  Hocalar mutlaka yazar ben cepten iki kelime yazayım
  Kuranı anlamadığınızda mutlaka tefsir okuyun.
  Mecaz ifadeler ve tehdit var ayetlerde
  Tüm ameller tartilir

+ Yorum Gönder