+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sahurda Ezan okunurken su içmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mecnun12
  Üye
  Reklam

  Sahurda Ezan okunurken su içmek

  Reklam

  Sahurda Ezan okunurken su içmek Mumsema Ben su içiyordum tam o sırada ezan okunmaya başladı bende ağzımdaki suyu tükürdüm ve bir kaç defa daha tükürdüm tamamen çıkarmış olayım diye oruç tutabilirmiyim?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Sahurda Ezan okunurken su içmek


  Reklam


  Orucun vakti de sabah namazının vakti de imsakla başlar. Ezan ister geç okunsun ister erken okunsun bu durum değişmez.
  Hanefi mezhebinde, sabah namazını biraz geç kılmak faziletli olduğundan, ramazan ayı dışında ezanı imsak vaktinden sonra okuyup namaza başlamaktadırlar. Ancak Ramazan ayında imsağın girdiğini haber vermek için erken okunmaktadır. Yani günümüzdeki uygulamada sahurda ezan okunduğu anda imsak girmiş, oruç başlamış demektir.
  Ezan imsak vaktinin girmesiyle okunmuşsa, okunur okunmaz yeme ve içmeyi bırakmak gerekir; aksi halde oruç bozulabilir. En doğrusu ezandan önce yeme içme işini bırakmaktır.
  İmsak vakti girdiği halde, ezan okunurken yiyip içebilirim zannıyla ezan okunurken yiyip içen, bir gün kaza orucu tutmalıdır.
  Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vakti olan fecr-i sadığın başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdi vakittir. Ramazan ayında da sabah ezanı imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeği içmeyi terk etmek gerekir.
  İmsak vakti girdikten sonra ağızda kalan kırıntılar nohut tanesinden küçük ise bu takdirde oruç bozulmaz; nohut tanesinden büyük olmaları durumunda oruç bozulur ve kazası gerekir. Dişlerin arasında kalan susam veya buğday tanesi gibi pek az bir şeyi yutmak orucu bozmaz. Fakat böyle bir şey dışardan alınıp yutulması durumunda ise oruç bozulur. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, s. 302)

 3. Crowley
  Devamlı Üye
  Türkiye’de her gün fazladan 1 saat 12 dakika oruç tutulduğunu söylüyorlar. Bence sorun olmaz zaten yutmamışsın.

+ Yorum Gönder