+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vitir namazı , bir dini konu anlatırken söylenenlerden mesulmuyuz , sabah uyanınca ağızdaki şey ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. deneme3434
  Üye
  Reklam

  Vitir namazı , bir dini konu anlatırken söylenenlerden mesulmuyuz , sabah uyanınca ağızdaki şey ?

  Reklam

  Vitir namazı , bir dini konu anlatırken söylenenlerden mesulmuyuz , sabah uyanınca ağızdaki şey ? Mumsema 1-)Teravih namazından vitir namazı kılarken tekbir alınca kunut duaları okuyoruzya ben yarım bılıyorum ıkısınıde ezberlıyene kadar "Yâ Rabbî" diyorum üç kere böyle yapınca sehiv secdesi gerekiyomus ama hoca kıldırdığı için yapamıyorum bu konuda napmam gerekir ?

  2-)Bir dini konuyu anlatırken yemin , adak konusu gibi veya başka bir dini konu bunla ilgili örnekle veya olayı anlatmak için yemin veya adak söyle olur derse , ağzından yemin veya niyet ederse bize sorumluluğu var mıdır ?

  3-)Sabah uyanınca ağzımda balgam gibi birşey oluyor bende başımdan burna doğru bir akıntı var ordan ağza gelmeden direk arkadan gidiyor acaba omu ağzıma gelıyor böyle tukurunce sarı birşey balgam gibi bide böyle yemek yiyince ağzımdaki tukuruk agır ve katımsı balgam gibi oluyor bunları yutunca oruç bozulurmu bu sıvılar neden olur ?

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Vitir namazı , bir dini konu anlatırken söylenenlerden mesulmuyuz , sabah uyanınca ağızdaki şey ?


  Reklam


  1- Kunut yerine Rabbena atina duasını okursan yeterlidir.

  2- yok

  3- yemek yiyince zaten oruç değilsin Balgam ağza gelmişse yutulmamalı ve dışarı atılmalıdır.

 3. deneme3434
  Üye
  Balgam agiza gelmisse yutunca oruc bozulur mu ?

 4. @hmet
  Üye
  evet ağzın içine gelen balgam yutulduğu takdirde şafiide oruç bozulur

 5. deneme3434
  Üye
  Kazami gerekir yoksa kefaretmi ? benim sabah kalktigimda oluyo temizleyebildigim kadar temizliyorum bi kac yerde bozmaz diye okudumda ben o yuzden sordum ?

 6. @hmet
  Üye
  oruçlu iken balgam yutmak orucu bozar mı

  ben şu an hastayım ve dünden beri burnum akar ve balgam çıkarıyorum
  önemli olan yutmamak. bilerek balgam yutan kaza gerekir şafiide ama Hanefilerde bozmaz sanırım.  Boğazdaki balgamı çekerek yutmak orucu bozar mı?
  Ağza gelmeyen Boğazda biriken balgamı çekerek yutmak,kasten bile olsa yutmak orucu bozmaz.

  HANEFİDE BALGAM KONUSU

  ORUCU BOZMAYAN ŞEYLER
  Ağza gelen balgamı yutmak
  Orucu bozmayan güncel şeyler nelerdir? Tırnak, saç, sakal kesmek. Vücut temizliği yapmak, saç boyamak, oje sürmek, göze sürme çekmek, yüze makyaj yapmak, çiçek, esans, misk koklamak, öpmek, gülmek, şakalaşmak, bağırmak, ağlamak, tükürüğü yutmak, diş fırçalamak, göze ilaç damlatmak, lens takmak, takma dişleri ağza yerleştirmek, diş eti kanamasının tadını ağızda hissetmek, öksürükle ağza gelen balgamı yutmak, geğirtiyle boğaza gelen mide suyunu geri yutmak, burundaki sümüğü genizden çekip yutmak, sahurdan dişler arasında kalmış nohuttan küçük gıda artığını yutmak, eşini uğurlarken sarılmak, öpmek, çocuklara sarılıp öpmek, onlarla oynamak, dedikodu yapmak-yalan söylemek (fakat günah işlenmiş olur ve orucun sevabı kalmaz), serinlemek için eli, yüzü yıkamak veya duş almak, bakarken veya düşünürken boşalma yaşamak orucu bozmaz.


+ Yorum Gönder