+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tükürdükten sonra dudakta kalan tükürüğü geri yutmak orucu bozar mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kytsz Üye10
  Üye
  Reklam

  Tükürdükten sonra dudakta kalan tükürüğü geri yutmak orucu bozar mı

  Reklam

  Tükürdükten sonra dudakta kalan tükürüğü geri yutmak orucu bozar mı Mumsema Tukurdukten sonra dudakta veya cenede kalan tukurugu dille veya iceri cekip yutmak orucu bozar mi ?

  Selamun aleyküm arkadaşlar,

  Niyetliyken sürekli olarak ağzımın içerisinde tükürük oluşuyor ve sürekli olarak tükürüyorum. Tükürürken dudağıma da tükürük sıçrıyor ve bunu ağzımda toplayıp yutkunmadan tekrar tükürüyorum ya da dudağımda tükürük kaldıysa sürekli olarak havlu veya peçete ile kuruluyorum. Bu bende takıntı haline geldi ve gün içerisinde sürekli olarak bunu yapıyorum. Sürekli olarak tükürmenin herhangi bir sakıncası var mı?

  Teşekkür ederim, hayırlı günler.

 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Tükürdükten sonra dudakta kalan tükürüğü geri yutmak orucu bozar mı


  Reklam


  Aleykum selam kardeşim. Ağızda tükrüğü biriktirip yutmak mekruhtur. Normal tükürüğü yutmak ise orucu bozmaz. Ağıza bir şekilde yapışık kalan ve dudaktan ayrılmayan tükürüğü yutmakta orucu bozmaz. Bu konuda 3 tane fetva şöyledir:

  - Uyuyan kimsenin ağız suyu mutlak surette temizdir. Fetvâ bununla verilir. (Redd’ül Muhtar, İbn Abidin)


  - Ağızdan dışarı çeneye doğru iplik halinde sarkan ve ağızdan kopup ayrılmayan ağız salyasını içeriye çekip yutmak da orucu bozmaz. Çünkü bu halde henüz ağızdan çıkmamış sayılır. (Büyük İslam İmihali, Ömer Nasuhi Bilmen)


  - Uyku halindeyken irade dışı yutulan tükürük vb. orucu bozmaz. Çünkü uyku halindeki durumdan mesul olunmaz. (Diyanet İşleri Başkanlığı)

 3. Kytsz Üye10
  Üye
  Teşekkür ederim Allah razı olsun.

+ Yorum Gönder