+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruçluyken mastürbasyon Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam
  Reklam  isimli yazı www.Mumsema.com
  Merhaba benim sorum biraz farklı, ben 10günde bir boşalma gercekletirmezsem beni istedikten sonra katı birsekilde çıkıyor. Bu nedenle her lavaboya gittikten sonra hellenmek zorunda mıyım? Yoksa boşalma yapsam günah mı.?

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Reklam


  Knedi elinizde olmadan meni gelir ise oruç bozulmaz sadece gusletmeniz gerekir.

 3. Misafir
  Ben ramazan ayi basladigindan beri 5 vakit namazimi kiliyorum. Oglen namazimi kilmak icin abdest alicaktim ama ic camasirimda beyazlik vardi bu kendiliginden gelen bir beyazlik simdi abdest alicaktim tereddutte kaldim ve nolur nolmaz diye gusul abdesti aldim simdi bu kendiliginden geldigi icin gusule gerek varmi ve namaz kilmami engellermi
  Yani gusule almadan namaz kilabilirmiyim bu beyaz lekeyle ???

 4. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Çamaşırınızda görülen ıslaklık eğer meni değil ise gusül abdesti almanıza gerek yoktur. Sadece çamaşırınızı değiştirirsiniz.

 5. Furkan.E
  Üye
  Yani Mastürbasyon bozar ancak kaza orucu gerekir kefarete gerek yoktur ama eger orucu bozdugunu bildign halde 2. kez yaparsan buna kefaret gerekir .

 6. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Ramazan ayında oruçlu iken bilerek kasten 1 defa masturbasyon yapan kişinin hanefi mezhebine göre orucu bozulur. 2 ci defa tekrarladığında kefaret gerekir.

 7. Misafir
  Herkese merhaba ve iyi günler. Kafama takılan beni rahatsız eden bir soru var. Ben şuan 16 yaşındayım. Ya gecen sene ya da ondan önceki sene ramazan ayında sahur ile iftar arası yani gündüz mastrubasyon yapmıştım. O zaman kazayı kefareti bilmiyordum.Bunları öğrendiğimde içimde bi kuşku oluştu yüzüm hep asık.Cok sıkılıyorum.O zaman oruçlu değildim ama şeytanın işi yok benle hep oyun oynuyor. Ya o gün oruçluysam ve hatırlamıyorsam gibi sorular kafamda geziyor. Neredeyse o gün oruç tutmadığımdan eminken şimdi ikilemde kaldım. Oruçlu değilsem günah işledim ama kaza veya kefaret gerekmiyor onu biliyorum da ya gerçekten o gün oruçluysam ?
  Yine de büyük ihtimal oruçlu olmadıgımı biliyorum çünkü oruçlu olsam öyle işlere yanaşmam bile ama psikolojik rahatsızlık mı nedir kafamı kurcalıyor. Zaten artık en azından iftar öncesi öyle işlere kalkışmıyorum ama yardım edin bu soru işaretinden nasıl kurtulabilirim ? Rahat olamıyorum. Ne yapmam lazım ?

 8. arifselim
  Yönetici
  Merhaba. Bir mazeret olmadan orucunu tutmaman zaten yeteri kadar günahtır. Emin isen bu durumda o günleri zaten kaza etmen gerekir. Eğer iki sefer oruçlu halde yapmışsan sana kefaret ile kaza gerekir.

 9. Misafir
  Arkadaşlar 14 yaşında buluğ çağındayım. Malum cinsel isteklerinin en yüksek safada yaşandığı dönemdeyim. Ramazanda hata yaparak 2 kere masturbasyon yaptım. Bu durumda kefaret gerekiyormuş çok pişman oldum . Ergenlik döneminde kefaret ödemek gerekir mi? Tövbe edersek veya dua edersek Allah bu yaptığımı affedermi?

 10. arifselim
  Yönetici
  Ergenliğe girdikten sonra artık sorumluluk başlar. Oruçla ilgili gerekli bilgileri her oruç tutan bilmek zorundadır bilmemek özür sayılmaz.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
MASTIRBASYON