+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruçluyken rüyalandım nasıl namaz kılacağım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. acizkul123
  Üye
  Reklam

  Oruçluyken rüyalandım nasıl namaz kılacağım

  Reklam

  Oruçluyken rüyalandım nasıl namaz kılacağım Mumsema Selamun Aleyüm kardeşlerim. Dün kalktığımda altımda ıslaklık vardı ama rüyayı hatırlamıyordum fakat meni olduğunu biliyordum. Gusül gerektirdiğini de biliyorum. Ama oruçluyken gusül biraz sıkıntı oluyor ve bi yerden hatırladığıma göre vakit gelene kadar gusül alınmalı iftardan sonra da ağıza ve burna su verilmeli. Dün bunu yaptım ama bir şüpheye düştüm. Gusülün farzlarında ağıza ve burna su vermek var ve iftardan önce bunları yapamıyorsam gusülüm tam olmamış demektir ve nasıl namaz kılacağım nasıl Kuran okuyacağımı da bilmiyorum. Dün öğle ve ikindiyi bundan kılmamıştım. Fakat bugünde sabah kalktım yine ıslaklık vardı ve rüya gördüğümü hatırlamıyorum. Namazlarımı kazaya bırakmakta istemiyorum nasıl kılabilirim?

 2. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Cevap: Oruçluyken rüyalandım nasıl namaz kılacağım


  Reklam


  ramazanda rüyalanan uyanınca gusul abdesti alsın hanefi mezhebine göre gusul alınırken agza ve burna su verilirken fazla çekilmez fazla çekmek mekruh oldugu gibi orucun bozulup kaza yapılmasına neden olur.
  şafi mezhebinde ise zaten agza ve burna su vermek farz degildir.
  şafiide guslun farzı niyet etmek ve bütün vucudu yıkamaktır. bazı ilmihallerde pisligin temzilenmeside farz kısmına dahil ediliyor ...

+ Yorum Gönder