+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mezhep taklidi konusunda aydinlatirmisiniz ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. deneme3434
  Üye
  Reklam

  Mezhep taklidi konusunda aydinlatirmisiniz ?

  Reklam

  Mezhep taklidi konusunda aydinlatirmisiniz ? Mumsema Bu konuyu arastiriyorumda ornegin bir hanefi bir gun safii ye uyup namaz kildi bu kisi safii mi oluyor ?

  Ornegin kisinin ustunde el ayasindan fazla necaset var kisi namazini kildi safiye uyup namazi olurmu safiye uyupta kildim demesi gerekirmi agizdan veya kalpten ?

  Bu tur sorular var kafamda aydinlatir misiniz ?

 2. HamzaAdam
  Devamlı Üye

  Cevap: Mezhep taklidi konusunda aydinlatirmisiniz ?


  Reklam


  Zaruret hallerinde taklid vardır, sen neden öyle bir durum yokken böyle yaparsın anlamadım, hangi mezheptensen ona uygun davranacaksın. Niyet kalp iledir. Namazı Şafiiye göre kılıyorum diye niyet etmekle mezhebin değişip Şafii olmazsın, sadece o işte Şafiiye göre davranmış olursun. Bu vesvese. Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali satın al ve oku, biz Hanefiler için hükümler nelerdir, ve ne zaman taklid vardır.

 3. deneme3434
  Üye
  Bugün başıma gelen olay kefaret mi

  bu konu icin sordum abi diyaneti aradim kaza yap dedi bi hocaya sordum bisi olmaz dedi napcam ben sende bir gorus bildirirmisin abi.

 4. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Hanefilere göre el ayası mikdarınca necaset namaza manidir. Ama Şafiilerde az necaset bile namaza manidir. Ki senin bahsettiğin zaten bu mikdardan fazla. Necaset hemen giderilir ve eğer hâlâ vakti içindeyse namazın iadesi gerekir. İade etmek, "yeniden kılmak" demektir. Vakit çıkmışsa kaza niyetiyle kılınır. "Şu namazı iade etmeye niyet ettim" veya "Şu namazı kaza etmeye niyet ettim" diye edersin.

 5. deneme3434
  Üye
  Pardon abi ben safii necasetli namaz kilabilir gibi yazmisim yukarda yanlis yazmisim onu duzeltiyim Allah Affeylesin.

  Yukarda verdigim konu linki hakkinda ne dusunuyosun peki abi ne yapmam lazim ?

 6. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Telaş etmeyi bırak abi, gelen vesveseleri hoş karşıla, tedbir al. Hükümlere uygun hareket et, Sünnetleri uygulayarak amel et.

  Sen şu taharet işinde belki de şu ameliyat eldiveni denilen eldiven var ya onu denemelisin. Bir bak belki dokunabilirsin. Su ile temizlik işini hemen hallet abi, bir şey daha, senin vücut onu niye kaldırmıyormuş onu bir sor bakalım kendine. Ömür boyu zaten o pislikle dolaşıyoruz karnımızda. Şu cildin dışında kan, kas, tükürük, salya her şey var, bunlarla yaşamayı öğrenmek lazım. Bağırsakta bilmem kaç kilo dışkıyla, idrar torbasında bilmem kaç mililitre idrarla, ağızda tükürük, kulakta kir, gözde çapak ile, koltuğunda ter ile ömür geçiriyoruz. Onlara hiç dikkat etmiyoruz çünki gözümüzün önünde değil. Bunlarla yaşamayı öğrenelim. Dene bunu, denemekten korkma. Yap şu işi, abi!

 7. deneme3434
  Üye
  Saol abi o konuya ugrasiyorum da ben orucum icin kefaretmi gerekir onu sormustum buna bir yorum yaparmisin

  Bugün başıma gelen olay kefaret mi

  bunu napmam lazim konuya bi bakarmisin zahmet olmassa Allah Razi Olsun.

 8. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Ben o konuyu inşallah danışacağım soracağım sana öyle geleceğim, tamam mı? Telaşlanma, herşeyin hükmü var.

 9. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Benim bildiklerim kısıtlı, bilmediklerimiz çok, ne yapalım

 10. deneme3434
  Üye
  Tamam abi cok sagol cok tesekkur ederim ben sey dusundum taharette ilk silim islak mendille felan sonra oturup taharet yapim o zaman yaparim uygun olur demi abi bide penisin yikamak gerekirmi bi yerini buyuk veya kucuk tuvalette.

 11. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Bak o olur, güzel!

  Normal bir şekilde idrar ve istibradan sonra penisi yıkamak gerekmez. Eğer onun üzerindeki necaset el ayası mikdarı olunca, veya o mikdarı geçince yıkamak sana farz olur. Zaten bu kadar necasetde anca şadal badal iş yapıp her yerine bulaştıran adamda olur.

 12. deneme3434
  Üye

  Reklam


  Tamam abi ben buyuk tuvalettede oturur yikarim penisede sicrar illaki kalkinca onuda temizlerim.

  Bide abi son bi soru konu acmim simdi ben krem kullaniyomya bunu farkinda olmadan dilimle dudak islatinca kremide yutsam sonra oruclu oldugum aklima gelse bisi olmaz demi Allah Razi Olsun.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu