+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gece sahura kalkmadim sabah kalkinca niyet ettim olurmu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. deneme3434
  Üye
  Reklam

  Gece sahura kalkmadim sabah kalkinca niyet ettim olurmu ?

  Reklam

  Gece sahura kalkmadim sabah kalkinca niyet ettim olurmu ? Mumsema gece yatmadan niyet etmedim sahurada kaldirmislar uyku sersemi hatirlamiyom yok demisim sabah kalktigim gibi niyet ettim 9 gibi olurmu ? aksam ezanina kadar niyet vakti varmidir ?

 2. HamzaAdam
  Devamlı Üye

  Cevap: Gece sahura kalkmadim sabah kalkinca niyet ettim olurmu ?


  Reklam


  Eda edilen Ramazan-ı şerif ve herhangi bir nafile oruç için, niyetin vakti güneşin batışından, yani gecenin başlangıcından istiva(kaba kuşluk vakti)ya kadardır. Ama niyetin istivaya kadar yapılması imsaktan itibaren yiyip içmek gibi oruca mani bir şey bulunmadığı takdirdedir. Yiyiş ve içişte kasıt veya unutma hali birbirine eşittir. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali)

  İstiva vakti nedir; buradaki paragrafı oku http://www.sorularlaislamiyet.com/qn...vakitleri.html

  Eğer imsaktan beri bir şey yiyip içmediysen, 9 gibi de niyet etmişsin, bugün niyetin geçerlidir. Allah kabul etsin

 3. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Buna da dikkat et;
  İstiva-kaba kuşluk vaktine kadar niyet caiz olan oruçlarda gündüzün niyet edileceği takdirde, o günün başlangıcından itibaren oruçlu bulunmuş olmaya niyet edilmesi icap eder, niyet edileceği andan itibaren oruç tutmaya niyet edilecek olsa, bununla oruç tutulmuş olmaz. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali)

 4. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Yani şimdi niyet ediyorum demiyeceksin, bugünün başlangıcından itibaren oruçlu bulunmuş olmaya niyet edeceksin. Bilmediğin için sorun olmaz, şimdi sen doğrusunu yap. Allah kabul etsin.

 5. deneme3434
  Üye
  Allah Razi Olsun kardesim soledim simdi tekrar ettim ogrendigim anda sagol.peki ayni sevabi aliriz degilmi gece sahura kalkip niyet edenlerle biz eksik oruc tutmus gibi olmuyoruz degil mi ?

+ Yorum Gönder