+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sürekli inşallah demek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. berkecoskn
  Üye
  Reklam

  Sürekli inşallah demek

  Reklam

  Sürekli inşallah demek Mumsema Selamun Aleyküm.Bir iş hazırlarken adeta takıntı oluyor sürekli inşallah,Allah izin verirse diyorum tamam bu güzel ancak sürekli yapıyorum ve karşıdakinin tepkisi ne olur bilemiyorum birde Dinine bağlı kişilere farklı bakıyorlar gibime geliyor farklı kastım olumsuz değil.Birde şöyle bir şey oluyor bilmiyorum sürekli söylememden mi yoksa takntıdan dolayımı öfke oluyor içimde Dini açıdan bir sıkıntı oluşturur mu ?

 2. doganozguc
  Üye

  Cevap: Sürekli inşallah demek


  Reklam


  Allahü teâlânın huzurunda itaat edenlerden olmak için, her işte inşallah demelidir! Hadis-i şerifte, (İnsanlar için, inşallah demekten daha faziletli itaat edicilik yoktur) buyuruldu.

  (Şunu yapacağım) veya (Yarın şuraya gideceğim) denince de (İnşallah) demelidir!

  Bir kimse ile bir şey kararlaştırırken inşallah denirse, sonradan o iş yerine getirilmezse, yalancı olunmaz. (Miftah-ül cenne)

  Kesin işlerde de inşallah denir. Mescid-i harama girileceğini Allahü teâlâ bildirdiği halde, inşallah denmesini öğretmek için, (Mescid-i harama inşallah gireceksiniz) buyurdu. (Feth 27)

 3. berkecoskn
  Üye
  Selamun Aleyküm.
  Açıkçası olay şu,Din ile pek fazla bilgisi olmayan ve namaz kılmayan kişilere karşı daha çok oluyor sanki söylerken Haşa çekiniyorum çünkü onlar ibadet'i falan yapmıyorlar nasıl karşılarlar bilmiyorum benim hakkımda olumsuz konuşurlar falan diye geçiyor.Bir de bu tur sözlerin kullanılmadığı bir ortamda ben bu sözleri kullanırken bir garipseme olur mu ? Hem karşıdaki kişi adına hemde benim adıma benim adıma derken kasıt şu hani kimse kullanmıyor ben kullanıyorum ya o manada bir garipseme yani kısacası bu konuda İmani bir tehlike var mı ?

 4. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  İfrat etmeden "inşaallah" demek lazımdır, gereklidir
  ama niye korkuyorsunki bunu din ile ilgisi olmayanlar bile kullanır. Hiç çekinmene gerek yok

+ Yorum Gönder