+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Arkadaşlık İlişkileri. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. remr
  Üye
  Reklam

  Arkadaşlık İlişkileri.

  Reklam

  Arkadaşlık İlişkileri. Mumsema Maalesef en yakın arkadaşımla aramız fena bir şekilde bozuldu. Ben onunla barışmayı hiç istemiyordum. Lakin Müslüman Müslümana 3 günden fazla küs kalırsa dinden çıkacağı konusunu biliyordum.

  Mecburen barışalım hakkını helal et dedim. Kabul etti hakkını helal etti ben de ona hakkımı helal ettim. Birbirimizi affettik.

  Gelin görün ki asla eskisi gibi samimi olamıyoruz. Ayrıca birbirimizle de konuşmak da istemiyoruz. Sözde barıştık ama artık eskisi gibi değil, birbirimize karşı çok soğuğuz.

  İşte aklımı kurcalayan da bu biz birbirimizi affettik hakkımızı helal ettik ama eskisi gibi arkadaş olamıyoruz.

  Acaba bu bizi dinden çıkarır mı? Sözde barıştık ama eskisi gibi değiliz işte, arkadaş gibi değiliz. Böylece hayatımıza devam etmemizde bir sakınca var mı?

  Helalleşmemize birbirimizi affetmemize rağmen durum böyle işte sanki hala küsmüşüz gibi. İşte böyle olması 3 gün geçtikten sonra bizi dinden çıkarır mı? Ne yapmamız gerek ?

 2. doganozguc
  Üye

  Cevap: Arkadaşlık İlişkileri.


  Reklam


  İlk başta "Helalleşmeden ölmeyin" Karşılıklı helalleşmişsiniz zaten, inşaAllah Rahman da merhamet eder.
  “Bir mü’minin, din kardeşini üç günden fazla terkedip küs durması helâl değildir. Üç gün geçmişse, onunla karşılaşıp selâm versin. Eğer selâmını alırsa, her ikisi de sevapta ortak olurlar. Yok eğer selâmını almazsa, almayan günaha girmiş olur. Selâm veren ise küs durmaktan çıkmış olur.”

  * Ebû Dâvûd, Edeb 47


+ Yorum Gönder