+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Taharet ve Oruç... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mcht12
  Üye
  Reklam

  Taharet ve Oruç...

  Reklam

  Taharet ve Oruç... Mumsema Selamun aleyküm arkadaşlar lütfen biriniz cevaplayın ilk sorum gusülle ilgili avret yerlerin temizde olsa yıkayın derler peki bu avret yerlerini gusülden öncemi yoksa gusül sırasında mı yıkayacağız ikincisi gusülde avret yerine su kaçarsa sıkıntı olur mu üçüncüsü oruçluyken cinsel organın içine su tutmalımıyım ya da cinsel organ temizliği nasıl olmalı ? Bir de gusülde niyet yüzü yıkarken mi olmalı ?

 2. HamzaAdam
  Devamlı Üye

  Cevap: Taharet ve Oruç...


  Reklam


  Gusül abdestine niyet küvete girmeden önce edilir. Yani demek istediğim önce niyet edilir, ondan sonra yıkanmaya başlanır. Niyet etmeyi unutursan Hanefiye göre birşey olmaz, sen zaten gusül almayacaksan orada ne işin var. Demekki niyetin belli, gusül alacaksın ki ordasın.
  Sonra eller yıkanır, ve varsa necasetin bulaşmış olduğu yerler giderilir. Bunlar guslün sünnetlerindendir.
  Sünnetli misiniz, sünnetsiz misiniz? Çünki devamlı organın içini yıkamaktan bahsediyorsunuz. Bunu bilmemiz lazım.

 3. mcht12
  Üye
  Sünnetliyim de oruçluyken vesvese geliyor acaba o temizlik nasıl olacak onun için soruyorum

 4. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Sünnetliyseniz, içini derken neyi kastediyorsunuz? Sidik deliğini mi? Yıkarken su zaten oraya ulaşır, elin oraya da dokunur, böyle vesveselere düşmeyin. Suyu tenasül organının üzerinden tutarsın ve elinle oğuşturarak yıkarsın, böyle. Neymiş bu temizlik yahu de, yıkanınca gitmiyor de o şeytana, daha iyisini yapacaksan gel sen yıka de, olsun bitsin. Gül geç, üzerinde durma, sen zaten elinden geleni yapıyorsun

+ Yorum Gönder