+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kopek salyası necis mi? Nasıl temizlenir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. fatih96
  Üye
  Reklam

  Kopek salyası necis mi? Nasıl temizlenir?

  Reklam

  Kopek salyası necis mi? Nasıl temizlenir? Mumsema köpek salyası abdest bozar mı

  2 gün önce kopek dizimi yaladı bende dizime dediğim eli saçıma değdim saçımı 3 defa şampuanla yıkadım ama şampuan tam köpürmedi simdi saçım necis midir bu sacla gusül alsam kabul olur mu

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Kopek salyası necis mi? Nasıl temizlenir?


  Reklam


  Köpek salyası nasıl temizlenir?
  Hanefi mezhebine göre 3 defa su ile, şafii mezhebine göre Bir defa topraklı su ile, 6 defa su ile temizlenir.

  anefilerde esah olan, köpeğin bizatihi necis olmadığıdır, zira korunma ve avlanmada ondan yararlanılmaktadır. Domuz ise bizatihi necistir. Kur'an'daki "O pistir." ayetinden kasıt domuzdur. Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi (pisliği, dışkısı) necistir. Vücudunun diğer yerleri buna kıyas edilmez.
  Malikilere göre: İster beslenmesine izin verilen bekçi ve çoban köpeği olsun, isterse başka köpek, mutlak olarak temizdir. Sadece ağzını soktuğunda meşhur olan görüşe göre taabbüden yedi defa yıkanır. Ayağını veya hareket ettirmeden dilini soksa veya salyası düşse yıkamak gerekmez.

  Şafii ve Hanbelilere göre: Köpek, domuz ve onlardan türeyenler, bunların artığı, teri necistir. Bunlarla kirlenen eşya biri toprakla olmak üzere yedi defa yıkanır. Peygamber Efendimiz (asm):

  “Birinizin kabını köpek yaladığında, o kabın temizliği, birincisi toprakla olmak şartıyla onu yedi defa yıkamasıdır.”
  buyurmuştur. Hadisin bazı rivayetlerinde ise: “Birinizin kabından köpek içtiğinde...” şeklindedir. (Buhârî, vudû 33; Müslim, tahâret 90-91; Tirmizî, tahâret 68; Müsned, 2/245)

  Hadis-i şerifteki ‘yedi’ ifadesi, bizzat ‘yedi’ defayı ifade ettiği gibi, çokluktan kinaye de olabilir. Bu sebeple, Hanefî fukahâsı, üç defa yıkamayı yeterli görmüşlerdir. Eğer, temizleme üç defa ile mümkün oluyorsa, üç defa yıkanır. (Serahsî, el-Mebsût 1/48; Kâsânî, Bedâiu’s-sanâi’ 1/64; Merğînânî, el-Hidâye, 1/23.)

  - Şafii alimleri, Buharî ve Müslim’de “Köpek bir kabı yalasa onu (Müslim’in rivayetinde: ilk defa topraklı olarak) yedi kere yıkayın.” mealinde yer alan hadise dayanarak –köpeğin yaladığı kabın, yedi defadan aşağı yıkanması durumunda temizlenmeyeceğini söylemişlerdir. İmam Nevevî’ye göre, bu görüş Şafii mezhebinin ve diğer alimlerinin büyük çoğunluğunun görüşüdür.(bk. Mecmu, 2/580-58).


  - Malikî mezhebinde köpek necis olmadığı halde, yaladığı kabın –söz konusu sahih hadisler doğrultusunda- taabbudiî olarak yedi defa yıkanmasını ön görmüşlerdir.(bk. Şerhu’l-Kebir, 1/83; Zuhaylî, a.g.y). Hanbeliler de köpek konusunda Şafiilerle aynı görüşü paylaşıyor.(el-Muğnî,1/52; Zuhaylî, a.g.y).


 3. fatih96
  Üye
  ben simdi şampuanla tam köpürmeden 3 defa yıkadım necisligi gitmistir saçımın dimi şampuan olmadan suyla 3 defa yıkasakda gider mi

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Köpek necaseti için şamuan şart değildir. 3 defa yıkaman yeterlidir.
  Şart olmasa bile şampuan ve sabun kullanmak iyidir.

 5. Şema
  el-âsa limen âsa
  Cümlemizden.
  Ben Köpek necaseti toprakla temizlenir diyen alimlerin görüşü ile amel ediyorum.
  Salya veya ıslaklığı mutlaka topraklı su ile yıkıyorum ve sonra altı defa su dökyorum.

+ Yorum Gönder