+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruçluyken avret yeri temizliği... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mcht12
  Üye
  Reklam

  Oruçluyken avret yeri temizliği...

  Reklam

  Oruçluyken avret yeri temizliği... Mumsema Selamun aleyküm (erkekler için) oruçluyken avret yerini temizlerken deliğin temizlenmesi için su tutmak orucu bozar mı ? Şimdiden Allah razı olsun.

 2. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Cevap: Oruçluyken avret yeri temizliği...


  Reklam


  aleykum selam makat kısmı temizligi sarttır. namazın dışındaki fazlardan biri necasetten teharettir.
  lakin o bölge temizlenirken mubalagaya kaçılmamalıdır. içeri su kaçırmak çok düşük bir ihtimal oldugu gibi içeriye su kaçma ihtimali düşükte olsa vardır.

 3. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Bizim görevimiz kirli olan yeri yıkamaktır, içini yıkamak değil, zaten yıkarken su oraya da ulaşır. Hanefilere göre ayrıca her tuvalete gittikten sonra da tenasül organını yıkamakla mükellef değiliz. Sıvı olan necasetler el ayası mikdarınca ve o mikdarı geçince yıkanmalıdır. Aksi halde necaseti gidermek bizim için bir fazilettir. El ayası mikdarını öğrenmek için, (https://www.youtube.com/watch?v=kYwm5Oi_n48) İstibradan sonra ayrıca yıkamak istiyorsan banyoda eline bir kap al, ibrik olabilir tas olabilir, veya herhangi bir şey işte içine temiz su doldur, klozete oturduktan sonra tenasül aletinin üzerinden dökmeye başla ve kirlenen ucunuda elinle oğuşturarak yıka. Dikkatlice bak, su iç deliğe bile ulaşmıştır.

 4. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Taharet ve Pamuk... Buradaki son cevaba bakınız, onlar şifa maksadıyla damlatmadan bahsetmişler.

  Ama sen kasten götürmesen bile içine su zaten yıkarken illaki bir şeyler olacak, içine de gidecek, ama ille o deliğin içini yıkayalım olmaz ki. Bunu terkedin.

  Buraya da bakın, oruclu-iken-taharet-alirken-tenasul-uzvuna-su-kacmasi-orucu-bozar-mi

  Bilmediğiniz için orucunuza bir şey olmaz, bundan sonra yapmayın.

 5. mcht12
  Üye
  Arkadaşlar şimdi avret yerini mübalağa yapmadan elimle temizliyeyim mi bir de hanefi mezhebindenim onuda belirteyim.

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  Hanefi şafii fak etmiyor avret yeri iyice su ile temizlenmelidir.

 7. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Hanefiilere göre sıvı necaset eğer el ayası mikdarınca ve o mikdarı geçiyorsa namaza manidir. Hal böyleyse oranın yıkanması gerekir. Biz Hanefiler için az olan necasetin yıkanması bir fazilettir, senin iradene bağlıdır yıkarsın veya yıkamazsın. Ama Şafiilere göre az bir necaset bile namaza maniidir. Bundan dolayı az olsa bile yıkanır.

  Düzgün ve dikkatli bir şekilde ihtiyacını gördüysen o mikdara asla ulaşmaz zaten necaset.

  Yıkamanın en güzel yolu, eline kullanacağın kadar temiz su dolu bir kap alıp klozete oturup organın kirli yerinin üzerinden dökerek el yardımıyla ovuşturarak yıkamaktır. Sağ elle suyu döker sol elle de yıkamayı yaparsın. Kalkınca da kurulanırsın, işi bitirirsin.

  Burada "dikkatlice bakın" deyip yanlış etmişim, herekesten özür dilerim.
  Dikkatlice bak filan böyle bir şey yapmaya gerek yok. Yıkadık bitti o kadar.
  Tekrar özür dilerim arkadaşlar.

+ Yorum Gönder
avret yeri temizliği orucu bozar mı,  oruçlu iken avret yeri temizlenirmi,  oruçluyken avret yeri temizliği,  oruçlu iken avret yeri kılları temizlenirmi,  avret yerini temizlemek orucu bozar mı