+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Arada gonullerinizi dinlendirin sozunden ne anlaşılmalı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Reklam

  Arada gonullerinizi dinlendirin sozunden ne anlaşılmalı ?

  Reklam

  Arada gonullerinizi dinlendirin sozunden ne anlaşılmalı ? Mumsema Kimyai Saadet kitabinda , kitap Imam Gazalinin ; bir bölümünde bu soz geçti . Bu soz neye istinaden söylenmiştir ? Dünyeviliklerin pesinden gidenlere mi Allah yolunda yuruyenlere mi ?? Kisacasi bu sozden anlaşılması gereken nedir ?

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Arada gonullerinizi dinlendirin sozunden ne anlaşılmalı ?


  Reklam


  Kitaptaki konu neydi? Hangi anlamda söylenmiş

 3. islamustafa
  Üye
  Allah yolunda giden adamın gönlü yorulmaz aksine daha parlar hayat bulur Allah'ın anılmadığı her an bizim için zarardır. Kalpler Allah'ın adıyla huzur bulut ancak. Dua ya devam

 4. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Kalbin Halleri ve Tasarrufu konularından birinde geçiyordu . İnternet üzerinden baktım şimdi bi ; hadis olarak gösterilmiş , ve birde açıklama yapılmış:


  Günümüz insanı boş vakitlerini böyle hobilerle değerlendirirken iş stresinden kurtulduklarını söylüyorlar. Peki Müslümanlar bu tür hobileri yaparken böylemi diyorlar!!? Evet çağımızda insanlar çok ağır şartlarda çalışıyor. Şüphesiz yoruluyor ve dinden nasibi olmayan bu insanlar nefsi istekleri doğrultusunda bu tür eğilimler gösterip haz aldıklarını söylüyorlar! Peki bizler yani Müslümanlar ne yapacağız?

  Efendimiz Hz. MUHAMMED (s.a.v) şöyle buyurmuştur; "Zaman zaman kalplerinizi dinlendiriniz"
  Bu şerefli sözü Hz. Ali (r.a)'nin söyledikleriyle açıklayalım; "Bedenler yorulduğu gibi gönüllerde yorulur, usanır. Kalplerinizi dinlendirin, ona ulaşacak hikmet yollarını arayın. Nefis oyun ister, oyalanmayı meyyaldir, yanlış şeyleri yapmak ister, tembelliğe yatkındır, rahatı arzular, çalışmaktan nefret eder. Eğer nefsini çok arzularsan yıpratırsın, başıboş bırakırsan hepten rezil edersin"
  Demek ki insanın arta kalan zamanlarında bir şey yapması lazım ve nasıl şeyler yapacağı da ortadadır. Müslümanlara ALLAH Resulünün tavsiyeleri vardır. Boş zamanlarında, iş vakitlerinde, sıkıntılıyken, neşeliyken, işkence altında, baskı altında vs…Müslüman şahıs eğer şuurunda olursa ne yapacağını bulup yapandır.!!! Eğer yapmıyorsa da artık onda belli noktalarda maraz vardır, ve bu tür eğilimler ilerisi için tehlike oluşturmaktadır.

  Resulullah (s.a.v)'in dediği gibi "kalpler zaman zaman dinlendirilmelidir" ama hikmetli biçimde dinlendirilmelidir. Bu din katı kuralları olan bir din değildir. Oyun ve eğlence de vardır, tabi ki bu oyun ve eğlenceler belirtilen çerçeveler dahilinde olacaktır. Bunlar ise Peygamber,ashab ve onların varisi olan alimlerce bizzat yaşanarak gösterilmiştir.

  Kendilerini düzeltenlerden Rabbimiz razı olsun.
  Ve bizleri bu meşgalelerle (hibi) yarıştıran Müslümanlara en güzel örnek TAKVA kulvarındaki yarışmaya davet ederek yarıştırmaktır.

  En güzel akıbet Takva sahiplerinindir…  Anlamam gereken buydu sanırım

+ Yorum Gönder