+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah bu derdi ceza olarak mı verdi yoksa bir sınav olarak mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. jade
  Üye
  Reklam

  Allah bu derdi ceza olarak mı verdi yoksa bir sınav olarak mı

  Reklam

  Allah bu derdi ceza olarak mı verdi yoksa bir sınav olarak mı Mumsema Uzun süredir kötü durumdayım yani babam işsiz tam iş buldu diyoruz hop bırakıyor zor geçiniyoruz ve babam bize kötü davranıyor sürekli ağlıyorum çok uzun zaman oldu Allah bu derdi ceza olarak mı verdi yoksa bir sınav olarak mı bunu nasıl anlıcam?

 2. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Cevap: Çok kötü durumdayım


  Reklam


  Derdi ceza veya mukafat olarak görmek insanın bakış açısına bağlıdır . Dert vardır adam eder dert vardır hastanelere düşürür . Kişiden kişiye ve derde bakış açımızla değişen bir durumdur . Bu durumda sınavın o senin , Allaha sığın duandan vazgeçme . Allah sevdiği kullarına kendisini hatırlatmak için sıkıntı verir . Kalbinde umudun dilinde hep Allah olsun . Allah diyen yolda kalmaz , şartlar ne olursa olsun

 3. @hmet
  Üye
  (BAKARA suresi 155. ayet):

  وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ

  Okunuş: Ve le neblüvenneküm bi şey'im minel havfi vel cui ve naksim minel emvali vel enfüsi ves semerat, ve beşşiris sabirin

  Diyanet Açıklamalı Meali: Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma (fakirlik) ile deneriz. (Ey Peygamber! ) Sabredenleri müjdele !

 4. islamustafa
  Üye
  Şu dâr-ı dünya, meydan-ı imtihandır ve dâr-ı hizmettir; lezzet ve ücret ve mükâfat yeri değildir.
  Madem dâr-ı hizmettir ve mahall-i ubudiyettir; hastalıklar ve musibetler, dinî olmamak ve sabretmek şartıyla o hizmete ve o ubudiyete çok muvafık oluyor ve kuvvet veriyor.
  Ve herbir saati, birgün ibadet hükmüne getirdiğinden şekva değil, şükretmek gerektir.
  Evet ibadet iki kısımdır: Bir kısmı müsbet, diğeri menfî.
  Müsbet kısmı malûmdur.
  Menfî kısmı ise, hastalıklar ve musibetlerle musibetzede za'fını ve aczini hissedip Rabb-ı Rahîmine ilticakârane teveccüh edip, onu düşünüp, ona yalvarıp hâlis bir ubudiyet yapar.
  Bu ubudiyete riya giremez, hâlistir.
  Eğer sabretse, musibetin mükâfatını düşünse, şükretse, o vakit herbir saati bir gün ibadet hükmüne geçer.
  Kısacık ömrü uzun bir ömür olur.
  Hattâ bir kısmı var ki, bir dakikası bir gün ibadet hükmüne geçer.

  Lemalar - 10

+ Yorum Gönder