+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hangi hallerde oruç tutulmaz? Kısaca maddeler halinde Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İslam
  Kur'an Hadimi
  Reklam

  Hangi hallerde oruç tutulmaz? Kısaca maddeler halinde

  Reklam

  Hangi hallerde oruç tutulmaz? Kısaca maddeler halinde Mumsema hangi durumlarda oruç tutulmaz maddeler halinde


  İşte orucun tutulamadığı haller;


  HASTALIK


  Hasta olan veya oruç tutunca hastalığı artan kimse, oruç tutmaz veya tutuyorsa bozabilir. Hastaya bakan da, hasta hükmündedir. Hastaya bakmak için sıkıntıya girerse, oruç tutmayabilir.


  SEFER


  104 km uzağa giden kimse, 15 günden az kaldığı yerde seferi olur. Yolculukta sıkıntı olur, iş aksar veya kazaya sebep olacak bir durum olursa, orucu kazaya bırakmak caiz olur. Hadis-i şerifte, (Seferde sıkıntı içinde oruç tutmak, iyilik sayılmaz) buyuruldu. (Buhari)


  GEBELİK


  Kendine veya çocuğuna bir zarar gelecekse, gebe ve emzikli kadın oruç tutmaz. Hadis-i şerifte, (Allahü teâlâ, gebeyle emzikli kadına oruç tutmaması için ruhsat verdi, orucunu tehir etti) buyuruluyor. (Ebu Davud, Tirmizi, Nesai)


  Emzikli kadın, kendi çocuğunu veya başkasının çocuğunu emzirse de hüküm aynıdır.


  AÇLIK VE SUSUZLUK


  Kendisinde şiddetli açlık ve susuzluk meydana gelen kimse, ölüm tehlikesi varsa veya aklı gidecekse yahut hastalanıp bir zarara uğrayacaksa orucunu bozabilir.


  İHTİYARLIK


  Oruç tutamayan yaşlı kimsenin, iyileşme ihtimali de yoksa tutamadığı günler için fidye verir. 30 günün fidyesi 53 kg. undur. Veya 53 kg. un alacak altın da verilebilir.


  İKRAH


  Oruçlu, (Orucunu bozmazsan seni öldürürüz veya bir uzvunu keseriz) diye tehdit edilmişse, dediklerini yapmaya güçleri yetiyor ve blöf yapmıyorlarsa, oruçlunun orucunu bozması mubah olur.  Ülke Haber

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Hangi hallerde oruç tutulmaz? Kısaca maddeler halinde


  Reklam


  İnsanlar ağır iş olursa da oruç tutmamak caizdir diyorlar ama bilsinler ki caiz değildir ve hesabını Allaha veremezler.

+ Yorum Gönder