+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İdrar,kan,mezi,meni,vedi,alkol,şarap v.b gibi durumlarda elbiseyi suyla yıkamak yeterlimi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. deneme3434
  Üye
  Reklam

  İdrar,kan,mezi,meni,vedi,alkol,şarap v.b gibi durumlarda elbiseyi suyla yıkamak yeterlimi ?

  Reklam

  İdrar,kan,mezi,meni,vedi,alkol,şarap v.b gibi durumlarda elbiseyi suyla yıkamak yeterlimi ? Mumsema idrar,kan,mezi,meni,vedi,alkol,şarap v.b gibi elbiseye bulaşan şeylere 3 kere bulaşan yere su serpip elle ovalamak yeterlimi yoksa çamaşır makinesine mi atmak lazım veya leğende yıkayıp sıkmak mı lazım ?

 2. imam
  Üye

  Cevap: Idrar,kan,mezi,meni,vedi,alkol,şarap v.b gibi durumlarda elbiseyi suyla yıkamak yeterlimi ?


  Reklam


  En az bir defa yıkayıp sıkmak lazım.
  Temizlenmezse 3 defa şu ile yıkmak gerekir.

 3. deneme3434
  Üye
  Elimizle o bolgeyi su serpip islatsak ve elle ovalasak olmuyormu simdi bazen mezi gelio sıklıkla bu gibi durumlarda hep legende veya makinayami aticaz ?

 4. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Su serperek temizleme, mezi ile ilgili bir durumdur, ancak ovalanmaz. Diğer şeyleri de yıkarken, annenizi hiç bez yıkarken filan gördünüz mü, aynen o şekilde yıkayacasınız. Suyun altına tutarsın, çitiliyerek yıkarsın kirlenen yerleri, sonra sıkarsın damlalar akar gider, her defasında sıkılmalıdır. Sıkma senin gücüne göredir.

 5. deneme3434
  Üye
  Allah Razı Olsun Hocam bişi daha sorucam sizlere şimdi dışardayız namazdan önce tuvalete gittik ve kilodumuza sidik veya elimizdeki kan deydi bunu bir damlada olsa yıkamak gerekiyor temizlik açısından bunu çıkarıp suyun altına tutmak orda mumkun olmaya bilir bu gibi durumlarda napabiliriz ?

 6. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Estağfirullah, rica ederim, ben hoca değilim abim :D Necaset el ayası mikdarı olunca ve de o mikdarı geçecek kadar olunca yıkanması farz olur. Aksi halde o mikdar kadar değilse, yıkanması bir fazilettir, isteğe bağlıdır.

 7. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  El ayası mikdarı burada anlatılıyor; https://www.youtube.com/watch?v=kYwm5Oi_n48

 8. deneme3434
  Üye
  Allah Razi Olsun bide damladiysa fark etmediysek bundan sorumlu degiliz degilmi ?

 9. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Nasıl yani? Damlayıp damlamadığını bilmediysen mi? Biraz açar mısın?

 10. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  İstediği kadar damlasın, o mikdara ulaşmadığı sürece, senin elbise temizdir. Ne kadar damladığını biliyorsan o kadar kirlenmiştir. Bu kadar.

 11. HamzaAdam
  Devamlı Üye
  Hanefilere göre konuşuyorum ben ama.

 12. deneme3434
  Üye

  Reklam


  Allah Razi Olsun bende hanefilere gore sordum zaten dedigim soru da oydu damladigini bildiklerimizden sorumluymusuz demekki damladi ama bizim haberimiz yoksa ondan sorumlu degilmisiz cok tesekkur ederim

+ Yorum Gönder