+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ebu Hureyre'nin hadis rivayeti mi fazla yoksa Hazreti Aişe'nin mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İbnî_Roza
  Üye
  Reklam

  Ebu Hureyre'nin hadis rivayeti mi fazla yoksa Hazreti Aişe'nin mi?

  Reklam

  Ebu Hureyre'nin hadis rivayeti mi fazla yoksa Hazreti Aişe'nin mi? Mumsema Arkadaşlar ben en çok Hadis rivayet eden Ebu Hureyre (r.a.) diye biliyorum ama Hocam ise Hazreti Aişe dedi. Bu konu ile ilgili araştırma yaptım ama sonuç alamadım bir bilen varsa yardımcı olabilirimi?

 2. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Cevap: Ebu Hureyre'nin hadis rivayeti mi fazla yoksa Hazreti Aişe'nin mi?


  Reklam


  En çok ve en sahih hadis aktaran kişi yaşının ufak olmasına rağmen Hz. Aişe validemizdir , ben sohbette öyle dinledim

 3. İbnî_Roza
  Üye
  Sahih hadis rivayet ettiğini bende biliyorum elbette ama bazı kaynaklardan Ebu Hureyre diye okudum Ebu Hureyrenin'de çok Hadis rivayeti var.

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı İbnî_Roza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadaşlar ben en çok Hadis rivayet eden Ebu Hureyre (r.a.) diye biliyorum ama Hocam ise Hazreti Aişe dedi. Bu konu ile ilgili araştırma yaptım ama sonuç alamadım bir bilen varsa yardımcı olabilirimi?
  Ebu Hureyre'nin kütübi tisa'da( dokuz kitap) geçen toplam hadis sayısı 11.358. Aişe Validemizin ise 7.713.

  Bu hadis kaynaklarına tek tek bakıldığında da yine hepsinde Ebu Hureyre'nin rivayetlerinin daha fazla olduğunu görürüz. Örnek vermek gerekirse; Tirmizi'de Ebu Hureyre'nin 695, Aişe Validemizin ise 330, İbni Mace'de Ebu Hureyre'nin 835, Aişe Validemizin ise 503, Nesai'de Ebu Hureyre'nin 795, Aişe Validemizin ise 763 rivayeti vardır.

  Acaba kitaplardan birisinde Aişe Validemizin rivayetleri daha fazla, hocanız o yüzden mi yanıldı diye düşünerek dokuz kitaptan da mezkur iki kişinin hadis sayısına tek tek baktım. Hepsinde de Ebu Hureyre fazla. Hadis rivayet sayılarının birbirine en yakın olduğu kitap Nesai'dir.

  NOT: Bu bilgileri Prof.Dr.Mustafa Karataş Hocanın "Hadislerin Sayısı" adlı kitabından yazdım. Bildiğimiz gibi hoca, doktorasını hadislerin artması ve sayısı üzerine yaptı. Bu kitapta doktora tezinin kitaplaştırılmasından ibaret. Daha fazla bilgi için bu kitaba başvurabilirsiniz. Ayrıca Yök'ten tezi aradım. Ama maalesef hoca Yök'e yayın izni vermemiş. Dolayısıyla teze ulaşamıyoruz.

 5. İbnî_Roza
  Üye
  Çok saol kardeşim Allah razı olsun.

+ Yorum Gönder