+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Misvak Dışında Diş Fırçalamak ile Sünnet Olmaz mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Crowley
  Devamlı Üye
  Reklam

  Misvak Dışında Diş Fırçalamak ile Sünnet Olmaz mı?

  Reklam

  Misvak Dışında Diş Fırçalamak ile Sünnet Olmaz mı? Mumsema Eğer müminlere zorluk vermeyecek olsaydım.. her namaz öncesinde dişlerini temizlemelerini emrederdim. Ebu Davud, Tahare'25

  Burada misvak'tan söz etmiyor.Dişlerini temizlemelerini emrederdim' yani normal fırça/macun ile de diş temizleniyor.
  Önemli olan diş sağlığı ise normal diş fırçalama ile de sünneti yerine getirmiş olmaz mıyız?

 2. doganozguc
  Üye

  Cevap: Misvak Dışında Diş Fırçalamak ile Sünnet Olmaz mı?


  Reklam


  Şimdi öncelikle şu açık bir şekilde ifade edebilir ki İslam inancında sünnet, Peygamber Efendimizin yapmış olduğu bir şeyi ne şekilde ve nasıl yapmış ise aynı şekilde yapmaktır. Bu açıdan ağız veya diş temizliğinin sünnete uygun olabilmesi için misvak kullanılması gerekmektedir.

  Konu diş fırçalama konusuna gelincede, dişlerini günümüzde kullanılmakta olan fırçalar ile fırçalamak tam anlamı ile sünnet olmamaktadır. Fakat şüphe yok ki dişlerini fırçalayan bir kimse dişlerini misvaklamayan bir kimseden daha hayırlıdır. Şüphe yok ki diş fırçalamak Misvak kullanmanın vermiş olduğu hayrı vermemektedir. Fakat bir yönü ile ağız ve diş temizliğini sağlamasından dolayı İslam inancı açısından sünnet dairesine girmese de hayırlı bir davranıştır. Fakat şunun altını çizmeliyiz ki diş fırçasının maddi ve manevi açıdan Misvağın yerine geçmesi mümkün değildir.

 3. @hmet
  Üye
  Misvağın kullanılmasının sebebi diş ve ağız temizliğidir.
  Sabah akşam veya her abdestte diş temizliği yapan bu sünnet sevabını alır.

 4. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  @hmet hocanın dediği gibi misvak kullanımının ana mesajı diş temizliğidir. 1400 yıl öncesi malum diş fırçası yoktu , misvakla diş temizliği yerine getiriliyordu. Ağzını ve dişlerini temiz tuttuğun sürece sünnet üzerindesin

+ Yorum Gönder