+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Zikir,Sure ve Salavatları Okuma Hızı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Crowley
  Devamlı Üye
  Reklam

  Zikir,Sure ve Salavatları Okuma Hızı

  Reklam

  Zikir,Sure ve Salavatları Okuma Hızı Mumsema Çok yavaş namaz kılan birisiyim.4 rekatlık bir namazı çevremdekiler 3-4 dakikada bitirirken ben 7-8 dk da anca kılabiliyorum.
  Cemaate katıldığımda Ettehiyyatuyu zar zor yetiştiriyorum. Tesbihatta yine aynı şekilde herkes bitirirken benim çektiklerimin toplamı 33 'ü bulmuyor. O kadar kısa sürede özellikle telaffuzu zor olan Elhamdülillah ı nasıl çekiyorlar şaşıyorum. Zaman ve Dil alışkanlığıyla da alakası yok.

  Sorum;
  *Sizlerde de böyle bir durum vardı da da sonradan düzeldi mi? Veya direkt hızlı olarak mı çekmeye başladınız.

  *Aynı namazda aynı sureleri okuyup namazı 3 dakika da bitiren ile 7-8 dk da bitiren arasında sevap farkı var mı?
  Aynı şey salavat,zikir içinde geçerli ?

 2. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Cevap: Zikir,Sure ve Salavatları Okuma Hızı


  Reklam


  Kendi deneyimimle yola çıkcam ; eski dönemlerimde ; bnde namazı 10 dk dan az sürede kılan , subbb subb , elhamm elhamm , alahuekber diye ışık hıızyla yalapşap kılan biriydim . NE zaman ki dank ettide ALLAHla irtibat kurmaya başladım , ozaman daha saygılıca daha edeplice ,daha anlaşılabilir daha hazmederek, yanlış yapmamaya özen göstererek kılmaya başladım, dolasıyla namaz surem oldukça uzadı hamdolsun .

  Bir insan düşün en basit örnek , sevdiğin bir arkadaşınla buluşacaksın değil mi nasıl hazırlık yaparsın , vaktini hoş geçirmek için planlar yaparsın ozaman dilimine baya şeyler sığdırmaya çalışırsın ,kendine özenirsin , ne konuşacağına dikkat edersin , özenli kurduğun tasarladığın cümlelerin zihninde tekrar eder .
  İşte namazda öyledir , namazı sıradanlaştırıp veya zikri görev gibi aman yapimde görevi tamamlamış olayım zihniyetiyle değil , Dostunla buluştuğun gibi özenerek - Ki en büyük dost sevgili ALLAH tır - yapmalısın , en güzel en layıkıyla ve en makbul olanda budur ...

  Ben geldim Allahım , senleyim ,senin huzurundayım diye sevinçlee koşarak , ve seni karşısına davet ettiği için teşekkürlerin şükürlerinle vazifende bulunmalısın , aman gideyim 2 dakka kılayım geleyim mantığıyla değil , işte ozaman huzur olur mutluluk olur , gerçek huzur zaten Allahın huzurunda olmaktır .

  Dua ile kardeşim , en güzel şekilde namazlarımızı eda edebilmek ümidiyle ...


  ----
  ** Bir de birşey demek istiyorum sana , konu dışı ama ; kullandığın kullanıcı ismi - şu bilinen karakterden ( ateistlik gibi bir çok sapma düşüncenin öncüsü) - esimlenme değildir umarım . O ve Onun gibi şahısların isimlerini taşımak bizlere yakışmaz .

+ Yorum Gönder