+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Söz-kefaret Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. asli
  Üye
  Reklam

  Söz-kefaret

  Reklam

  Söz-kefaret Mumsema Selamın Aleyküm Mumsema, kafamda takılan sorularım var detaylı bi şekilde cevaplandırırsanız çok sevinirim,

  1-)annemle tatsız bir tartışma yaşamıştık, bağırarak konuşmalar gündem halindeydi ve ben çok pişman oldum annemden özür dilemiştim ve birdaha annemle bağırarak konuşmuycam söz veriyorum diye Allah'a dua etmiştim,fakat bunu unutarak bazen yüksek sesle sözü vurgulamak için yada annem anlamadığı zaman biraz sinirle ses tonum yükseliyor, fakat Allah'a söz verdiğim sonradan aklıma geldi, ve anneme öyle yüksek ses tonuyla konuşmamalıyım hiç bi şekilde biliyorum...ve bunu en aza indirdim dahada aza ,yapmamaya indiricem İnşallah, sorum şu ; bu davranışlarım kefaret gerektirir mi?

  2-) kimseye beddua etmiycem diye Allah'a söz vermiştim , fakat geçenlerde birisine gururun yere batmasın (ne kadar gururundan ödün vermiyorsun, gitsin şu gururun , gurur yapmak(büyüklenmek) iyi bişey değil anlamında söylemiştim...bunun sitede cevabını şöyle almıştım aslında bedduadır fakat bu anlamda söylediğin için bedduaya girmez, fakat yinede kefaret vermem gerekir mi?

  3-) geçen yaz mutfaktayken dedim ki diğer yıla kadar ekmek çarpsın ki rusçayı konuşuyor ve yazıyor olucam ,fakat ders ile aynı anda rusça öğrenmeyi yürütmedim , yazabiliyorum fakat konuşmayı öğrenmeye 4 gün önce başladım başlangıç seviyesindeyim...sorum şu ; ekmek çarpsın lafı için kefaret gerekiyor mu yada tövbe edip öyle sözler söylememem uygun olur mu?

  İnşallah bir daha böyle sözler vermiycem , böyle davranışlardada bulunmamaya çalışıcam.

  ve bu davranışlarım için kefaret vermem gerekiyorsa , final sınavlarım 1 haziran pazartesinden 11 i ne kadar sürücek 8 haziran hariç... ve memleketimde 16 sı gibi olucam sanırım , ve 18 haziranda oruç başlıycak İnşallah, yani bu kefaretleri ne zaman nasıl verebilirim?

 2. imam
  Üye

  Cevap: Söz-kefaret


  Reklam


  1. Kefaret gerekir
  2. Hayır gerekmez.
  Kefareti dilediğin zaman 100 tl olarak verebilirsin. Boynunda borç olarak kalır.

 3. asli
  Üye
  teşekkürler cevabınız için, boynunda borç olarak kalır ? anlamadım, kefaret mi? ve ekmeği elime alıp ekmek çarpsınki demiştim bunu eklemeyi unutmuşum, bu kefaret gerektirir mi yada tövbe etmek yeterlimidir?

 4. asli
  Üye
  lütfen cevaplayabilir misiniz? teşekkürler

 5. imam
  Üye
  "Boynunda borç kalır" kelimesi dışında başka sözcük bulamıyorum maalesef. Borç, ödenmek üzere alınan şeydir

  ekmekle yemin olmaz hatta Allah adı ve sıfatları dışında bir şeyle yemin etmek (BİLEREK) şirktir.

 6. asli
  Üye
  tamam teşekkürler cevap için , Allah razı olsun

+ Yorum Gönder