+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Seferilikte mesafe nasıl hesaplanır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yusufbagci
  Üye
  Reklam

  Seferilikte mesafe nasıl hesaplanır

  Reklam

  Seferilikte mesafe nasıl hesaplanır Mumsema "Esselamü Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berakatüh.
  Hanefi Mezhebine Göre"

  1- Seferilikte mesafe nasıl hesaplanır. Kendi evimizden mi, Şehrin merkezinden mi, yoksa en sonda evlerin bittiği yerden mi? (Örneğin Konya'da Selçuk Üniversitesi civarında (Bosna Hersek Mahallesi) evim var ve Beyşehir'e 15 günden az bir süreliğine gidiyorum. Uzaklığı Eğer evimden hesaplarsam 115-120 km civarı oluyor, Eğer şehrin merkezi olarak Alaaddin Tepesini kabul edip hesaplarsam 95-100 km oluyor. Eğer gittiğim istikametteki yani Beyşehir yolundaki son mahalleden veya evlerden hesaplarsam 80-85 km oluyor.) Hangisini baz almalıyım?

  2- Seferiliğin süre hesabında 15'nci gün seferiliğe dahil mi hariç mi?

  3- Seferilikle ilgili olarak; Örneğin 15 günden az kalacağım yere 2 farklı yol var. Birisi 80 km ama kötü bir yol, birisi de 120 km ama iyi bir yol (yani uzun olan yol tercih sebebi.) Yani buradaki sorun şu; aynı yere farklı uzaklıklardan gittiğimiz zaman seferilik fark ediyor mu? Önemli olan kendi gittiğimiz yol mudur, yoksa kısa olanı mı baz almalıyız?

 2. NuN
  Üye

  Cevap: Seferilikte mesafe nasıl hesaplanır


  Reklam


  1 aslında şehrin çıkış levhasından hesaplanır fakat son zaman alimleri, şehirler çok aşırı dağılınca kendi semtinizden hesaplayın derler.
  2 15. gün dahildir.
  3 önemli olan gittiğin yoldur.

+ Yorum Gönder