+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kendine farz olmadan hacca giden birisine daha sonra hacc farz olursa tekrar gitmeli mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yusufbagci
  Üye
  Reklam

  Kendine farz olmadan hacca giden birisine daha sonra hacc farz olursa tekrar gitmeli mi?

  Reklam

  Kendine farz olmadan hacca giden birisine daha sonra hacc farz olursa tekrar gitmeli mi? Mumsema Esselamü Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berakatüh.
  Hanefi Mezhebine Göre Kendine farz olmadan hacca giden birisine daha sonra hacc farz olursa tekrar gitmeli mi? Yoksa önceden gittiği nafile hacc farz'ın yerine gelmesi için yeterli mi?

 2. NuN
  Üye

  Hac kendisine farz olan kimsenin hemen hacca gitmesi şart mıdır?


  Reklam


  Hac kendisine farz olan kimsenin hemen hacca gitmesi şart mıdır?

  Kendisne hac farz olmadan hacca giden haccını yerine getirmiş sayılır (Ben öyle biliyorum)

  Genel kabule göre hac fevrî (vakti gelince hemen yapılmak üzere) farz bir ibadettir. Dolayısıyla hac farz olduğu zaman hemen gitmek gerekir. Zira, ecel gizli olduğundan insanın ahirete üzerinde hac borcu olduğu halde gitmesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Hac farz olduğu halde değişik sebeplerle gitmeyi geciktirmek doğru değildir. Kendisi daha sonra gidemeyecek kadar hasta veya başka geçerli mazereti olan kimseler yerlerine birini göndermeli, hayatlarında gönderemezlerse bunu vasiyet etmelidirler.

+ Yorum Gönder