+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şeytanların,cinlerin çöle götürüp de attıkları insanlar.. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Crowley
  Devamlı Üye
  Reklam

  Şeytanların,cinlerin çöle götürüp de attıkları insanlar..

  Reklam




 2. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Cevap: Şeytanların,cinlerin çöle götürüp de attıkları insanlar..


  Reklam


  26-04-2013, 05:02

  En'am 71. Ayet-i Kerimesi, Ruhu'l Furkan Tefsiri (Şeytanların kapıp çöle attığı ve şaşkınlığa uğrattığı kimseler için)

  Meal-i Şerifi

  (Habibim!) De ki: Allah bizi hidayet ettikten (dosdoğru yol olan İslama ulaştırdıktan) sonra, şeytanların saptırıp şaşkın olarak yere (çöle) düşürmek istedikleri, arkadaşlarının ise, “Bize gel” diyerek dosdoğru yola çağırdıkları kimse gibi ökçelerimizin üzerine (gerisin geri inkarcılığa ve şirke) mi döndürülelim ve Allah’ı bırakıp da bize fayda vermeyecek, zarar da edemeyecek şeylere (putlara) mı tapalım?

  De ki: Şüphesiz Allah’ın hidayeti dosdoğru yolun ta kendisidir ve biz alemlerin Rabbine teslim olmakla emrolunmuşuzdur.*


  Izahati :
  Allah-u Teala bu ayet-i celilede, ökçeleri üzere şirke geri döndürülen kimseleri teşbih ettiği bu kişiyi, üç vasıfla tanıtmıştır:

  1- “Şeytanların saptırıp da çöle düşürmek istedikleri kimse” tabiridir. Bu fiilin neden iştikak ettiği (türediği) hususunda alimler üç farklı görüş belirtmişlerdir:

  a) Bu kelime, “Yere yuvarlandı” tabirinden alınmıştır ki bu, yüksek bir yerden, yerin içindeki derin ve alçak bir çukura düşmek demektir. İşte böylece Allah-u Teala, hidayetten sonra şirke dönerek sapıtan kimsenin durumunu bu kişinin haline benzetmiştir ki;

  “Kim Allah’a şirk koşarsa sanki o, gökten düşüp (parçalanmış da) kendisini kuşlar kapmış yahut rüzgar onu uzak bir yere sürüklemiş (nesne) gibidir.” (Hac Suresini’den) ayet-i celilesinde ifade edilen husus budur. Şüphesiz ki bu duruma düşen bir insanın yüksek bir zirveden karanlık ve derin bir çukura yuvarlanma anındaki hali, son derece ızdıraplı, zafiyet ve dehşet verici bir surette olur.

  b) Bu kelime, nefsin kötü arzusuna uyup, haktan sapmak anlamına gelen kelimeden müştak (türemiş) tir. Zira bu durumda olan herkes, çoğu kez son derece şaşkın bir halde bulunur.

  c) Lugatta bilindiği üzere: “Yeryüzünde yürüyüp gitti” tabirinden alınma bir veznidir ki bu, sanki yer onun gezinmesini hırsla talep etmiş gibi bir anlam taşır.

  Buna göre mana: “Azgın cinlerin, karabasanların ve şeytanların, ovalara, çöllere ve sahralara çekip götürdüğü kimse gibi” demek olur ki bu durumda şirkten kurtulup sonra ökçeleri üzere gerisin geri tekrar şirke dönenin hali, evvelce dosdoğru cadde üzere bulunduktan sonra, şeytanların saptırıp çöllere sürüklediği kimsenin vahim durumuna benzetilmiştir.

 3. Crowley
  Devamlı Üye
  Bugün bi arkadaşım bi yerden duymuş. İnanmıs geldi bana anlattı insanlar bu yüzden kayboluyo diye vs. Ben ayetbolduğunu bilmiyodum bana var dedi olur mu öyle sey dedim ayeti inkar etmedim ama cinlerin vs. insanları kkaçırıp kayboldurtması gibi seye dedim yani aklımda o vardı. Dinden çıkmış mıyımdır ? Öyle bir seyin kuran da yazacağına ihtimal vermediğim için söyledim. Ki bana cahillikten yanlış anlatıldi. ??

 4. Akif
  Devamlı Üye
  tesekkurler kaynak paylaşımından dolayı.

 5. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Yok kardeşim , herkesin aklına ilk o gelir ama mana farklı . Bunu kestirebilmemiz için ise ilmi bilgimiz olmasi lâzım. Neticesinde bilinmeyen bir şey ki karşındaki de bilmiyor asıl manayi . Neden dinden çıkasın? Vesveselere mahal verme. Ilmin yarısı soru sormaktir. Sor öğren kardeşim , bizde öğrenelim.

 6. Crowley
  Devamlı Üye
  Allah Razı Olsun iç rahatladı.
  Biraz kuranla hasr neşir olan biri zaten böyle bi şey yazdığına anlam veremez. Birde bana böyle şekilde anlatan kişi Hafız adayı.

+ Yorum Gönder