+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusülde tırnak arası yıkanmalı mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Emre34
  Üye
  Reklam

  Gusülde tırnak arası yıkanmalı mı

  Reklam

  Gusülde tırnak arası yıkanmalı mı Mumsema Selamun Aleykum gusul aldim 1gun gecti el ve ayak tirnak larimin aralarini yikamadim yikamam lazimmi guslum sahih mi bi sorum daha var gusul alirken agza burna su verip kafadan omuzdan su dokunsek yetermi gusul icin ?

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Gusulde tirnak arasi yikanmali mi


  Reklam


  Bu takıntıyı bırakmadığın sürece, şeytan senin mahfedecek

 3. Misafir
  her yerini her tırnak arasını yıkamak zorundasın

 4. Emre34
  Üye
  Duzgunce soru soruyorum adam akilli cevaplayin tirnak aralari yikanmali mi kafamdan omuzlardan su dokunsem yeter mi

 5. @hmet
  Üye
  ne bu hiddet bu celal

  Gusülde her yer yıkanır ama sanki takıntılısın ondan dedim

 6. Emre34
  Üye
  Ahmet kardes bana biraz kacamak cevap verdin gibi geldi ozur dilerim sinirli cevap vedigim icin dun gusul aldim tirnak aralarini yapmadim guslum sahih mi bilmiyorum zor bir gun geciriyorum her yeri yikamamiz lazim bunu kolayca nasil yapicaz komple vucuda su akitsak yetmez mi

 7. @hmet
  Üye
  Nasıl bir açıklama bekliyorsunuz bilmiyorum
  Her yer yıkanacak, her yer ıslanacak

 8. Emre34
  Üye
  Tamamdir benim sikintim yok kuru yer kalmicak ayni zamanda ben 1 saat dusta kaliyorum her yer islancak diye sen nasil gusul aliyorsun ve kac dk ka suruyor

  Yani duzgunce butun vucudu nasil yikarim

 9. @hmet
  Üye
  Her yerimi sabunla yıkıyor lifleniyorum. sonra köpükleri su ile giderdikten sonra, baştan aşağı su döküyorum.
  hepsi bu
  sende şüphecilik var deyince hiddetlendin. bu kuruntular yani şeytan fısıldamasından dolayı 1 saat sürüyor

 10. Emre34
  Üye
  Tirnaklarina su vermiyosun yani tesekkurler icim ferahladi

 11. Emre34
  Üye
  Cevap icin cok tesekkurler

 12. Misafir

  Reklam


  Deriye yapışan maddeler ve vücut kirleri gusle mani olur mu?

  Abdest konusunda olduğu gibi, gusülde de suyun deriye geçmesine engel olan maddeler önceden giderilmelidir. Aksi halde yapılan guslü yerine gelmemiş olur.

  Örneğin, tırnak üzerinde kuruyup kalan hamur, sürülen oje ve benzeri maddeler, suyun alta geçmesine engel teşkil eder. Gusülden önce bunların giderilmesi gerekir. Yağlı boya niteliğinde olmayan normal kir, suyun geçmesini engellemez. Sabunsuz su ile yıkanan bir organda hâlâ kirin izine rastlanıyorsa, bu guslün yerine gelmesine engel sayılmamıştır. Çünkü su deriye nüfuz etmiştir. Ancak sünnete uygun olanı, bu tür kirleri iyice yıkadıktan sonra gusletmektir. Bu konuda şehirli ile köylü aynıdır.

  Tırnak aralarına giren çamur, toprak da böyledir. Derici ve boyacının tırnaklarına ve tırnak altlarına bulaşan boya ve benzeri şeyler, suyun geçmesini engellerse de, ilim adamlarının çoğu bunda zorluk bulunduğunu dikkate alarak cevaz vermişlerdir. O halde bu konuda da zaruri (kaçınılması çok zor) halleri genel hükmün dışında tutmak gerekir. Çünkü Şer'î kaidelerde bu kapıyı açık tutmuştur.

  Ama deriye yapışan balık pulu, çiğnenmiş ekmek parçası kuruyup suyun geçmesini engelliyorsa, o takdirde bunları gidermek lâzımdır. Çünkü bunlardan kaçınmak mümkündür, zarurî bir durum mevcut değildir.

  Bunun dışında pire ve sinek pisliğinden genellikle kurtulmak mümkün olmadığı için, deri üzerinde yapışıp kalmaları gusle engel sayılmamıştır. Bununla beraber iyice yıkanıp temizlenmesi sünnet gereğidir. El-Muhit ve Fetevâ-yı Hindiyye'de bu konuya yer verilmiştir.

  Çiçek ve egzama gibi bir hastalıktan dolayı deri üzerinde meydana gelen kabuklar kabarık bir vaziyette olup kenarları deriye bitişikse, gusle mâni' sayılmaz. Yıkandıktan sonra bu kabuklar kalkar ya da dökülürse guslü yeniden yapmayı gerektirmez.

  Abdestte olduğu gibi gusülde de suyu gözlerin içine ulaştırmaya lüzum yoktur. Serahsî'nin Muhitinde ve Fetevâ-yı Hindiyye'de buna cevaz verilmiştir.

  (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/50-51.)

  Durumunuz vesveseden ibarettir. Şeytan sizi ibadetten uzaklaştırmak, guslü ve abdesti çekilmez hale getirmek için bu şekilde vesveseler vermektedir. Şeytanın vesvesesine önem vermeyiniz. Şüphe ile amel edilmez. Siz üzerinize suyu döktükten sonra, acaba kuru yer kaldı mı diye düşünmek gerekmez.

  Siz bilmeden bir yer kuru kalmışsa bile guslünüz ve abdestiniz geçerlidir; çünkü bilmiyorsunuz. Bu sebeple boş yere kendinizi sıkıntıya sokmayınız.

  Kendinizi sıkıntıya sokarsanız bu şeytanı sevindirir. Zaten şeytanın amacı da budur. Şeytanın amacına ulaşmasına fırsat vermeyiniz. Beş on dakika süreyle üzerinize su döktüğünüzde her yeriniz ıslanmış kabul edilir.

  Ayrıca tırnak kiri, vücut kiri gusle ve abdeste mani olmaz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu