+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kuranda Allahın tanıtılması hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kobre80
  Üye
  Reklam

  Kuranda Allahın tanıtılması hakkında

  Reklam

  Kuranda Allahın tanıtılması hakkında Mumsema iyi akşamlar arkadaşlar ben bir kaç soru soracaktım. Merak ettim aklıma takıldı düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
  şimdi nasıl anlatacağımı bilmiyorum ama şöyle diyim.
  mesela varsayalım ben çok zenginim mal mülk sahibiyim. İslama göre bununla övünmemem ve alçak gönüllü olmam lazım(ben böyle biliyorum yanlış biliyorda olabilirim). Ama mesela kuranı kerimde allah anlatılırken o her şeyin sahibi, yüce, büyüktür gibi ifadeler sıkça yer almaktadır. Bu ayetleri allah bize indirdi. Ama allah neden kendini alçak gönüllü falan tanıtmamışta bir padişah gibi tanıtmıştır.bir alçak gönüllü olmamış gibi sanki. Sonra bizlere getirdiği islamda siz böyle davranın demiştir?
  Amacım sadece merakımı gidermek başka bir amacım yok yanlış anlaşılmasın. Elhamdulillah bende muslumanım ama kafama takılan çok soru var bu sadece bir tanesi vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim.

  NOT:arkadaşlar cevap verirken böyle daha çok türkçe kelime olursa daha iyi olur yabancı kökenli sözcükleri (arapça islami kelimeler) pek anlayamıyorum.

 2. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Cevap: Kuranda allahın tanıtılması hakkında


  Reklam


  Allah Azimüşan'ın hakkı değil mi sence en büyük ve en yüce olması ? Gördüklerinin ve gormediklerinin ötesinde, yerdeki Karıncanın sesine kadar duyan bir Allah var . Insani bir düşün nasıl programlı yaratılmış. Bir bebeğin ağzına anne karnında 3 aylıkken dişleri dizilmiş ve daha örneklerle kısıtlı olan niceleri . Bu kadar güçte ve büyüklükte olan bir Allah ovulmeye ve yuceltilmeye layık. Padişah kısmına gelince , herkes farklı algılayabilir , mesela ben senin baktigin açıdan hiç bakmadım aksine ben söyle hissediyorum . Allah var , evet var , O çok merhametli , O çok lutufkar , affedici , bağışlayan , iyilikler isteyen , sevgililer sevgilisi. Ben bir hicim ve O bana neler nasip eylemis . vermeseydi göz nerden görebilirdim , vermeseydi kulak nerden duyabilirdim ? Bu büyüklükteki Rabbim yuceligide hakediyor kibriyayıda.


  Alçak gönüllgu emretmis çünkü kalabalikta yaşamanın başka çaresi yok . Sen kibirli ben kibirli nasıl toplum olarak yaşanabilir . Bu birlikler komsuluklar bir çok bağımız nasıl kurulabilir? Hepiniz kafanıza göre takılın deseydi emin ol hiçbirimiz olmazdı. Iyilik olmazdı merhamet olmazdı yardım olmazdı diyalog olmazdı kısacası yaşam olmazdı . Toplumsal birliktelik alcakgönüllü olmaktan geçer.

 3. @hmet
  Üye
  allah neden kendini alçak gönüllü falan tanıtmamışta bir padişah gibi tanıtmıştır.bir alçak gönüllü olmamış gibi sanki
  O bir ilah, sen ise bir kulsun
  Kendimizi Allah ile kıyaslamamız yanlış kardeş!
  ------------
  Allah neden kendi yapmadı da bana emretti demek olmaz.
  Örneğin, Bir büyüğüne siz diye hitap edersin ama ondan kendin için siz hitabını beklemezsin. bu şekilde olması en doğrudur.

 4. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Aynen öyle @hmet kardes doğru dedin .Dağ ile tavşan güreşmez

 5. Misafir
  senin soruna güzel bir cevap var dinlemeni öneririm aklındaki soruları giderecektir..

+ Yorum Gönder