+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mehzeplere göre gusül abdesti almasakta guslümüz geçerlimidir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kontador
  Üye
  Reklam

  Mehzeplere göre gusül abdesti almasakta guslümüz geçerlimidir

  Reklam

  Mehzeplere göre gusül abdesti almasakta guslümüz geçerlimidir Mumsema Hocam
  Ben hanefi mezsebindenim hanefide 3 agza 3 burna su verilir diyor bu konudada çok takıntıya düşüyorum oyüzden banyoya kalben o niyetle girip azğa burna su vermeden direk banyo yapsak ta guslümüz geçerli olurmu peygamberimiz zamanında nasıl yapıyolardı o zamanlar böyle mezhepler yoktu

 2. AmiralBristol
  Devamlı Üye

  Cevap: Mehzeplere göre gusül abdesti almasakta guslümüz geçerlimidir


  Reklam


  Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

  Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.

  * Bayanlar ve Erkekler aynı şekilde gusül abdesti alır. Bayan için ayrı erkek için ayrı bir boy abdesti alınış şekli yoktur.
  Gusül Abdestinin Farzları:

  1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.

  2. Burna su çekip yıkamak.

  3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.

  Gusül Abdestinin Sünnetleri:

  1. Gusle niyet etmek.

  2. Besmele ile başlamak.

  3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.

  4. Avret yerini yıkamak

  5. Gusülden evvel abdest almak.

  6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.

  7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.

  8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.

  Kaynak: Büyük İslam İlmihâli, Türkiye Cumhuriyetinin beşinci Diyanet İşleri Başkanı, Ömer Nasuhi Bilmen

 3. halilcan
  Devamlı Üye
  ağza burna su vermeniz gerekir, veriverin kafanız rahat olsun. Ağza burna su vermezseniz hanefi mezhebine göre geçerli olmaz.

+ Yorum Gönder