+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Unutkanlık nedir, nedenleri nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. elifvav
  Üye
  Reklam

  Unutkanlık nedir, nedenleri nelerdir?

  Reklam

  Unutkanlık nedir, nedenleri nelerdir? Mumsema unutkanlık sebepleri ve çözümleri

  ben son zamanlarda çok dalgın ve unutkanım örn yumurta haslarken su koymayı unutmusum yaktım herseyi ve bu kacıncıya oluyor önceden hafızam çok iyiydi bir seyi duyunca onu kac sene gecse unutmazdım arkadaslarım oo sen herseyi hatırlıyon falan derdi bu yıl ne olduysa hem cok unutuyorum hem de cok dalgınım harama bakmak yapıyor desem bakmadıgımı düsünüyorum bunu icin dua ve cozum oneriniz varsa lütfen banada söylermisiniz

 2. yusuf_y
  Üye

  Cevap: Unutkanlık nedir, nedenleri nelerdir?


  Reklam


  Unutkanlığa sebep olan şeyler nelerdir

  Unutkanlığa sebep olan şeyler nelerdir? : unutkanlık yapan şeyler , günah olan şeyler , günah olan şeyler nelerdir vs..
  Çok şey vardır. Bazıları şunlardır:
  Günah işlemek. (İsyanı [günahı] çok olanın, nisyanı [unutması] çok olur) buyuruluyor. Sabah namazı vakti uyumak, dünya için çok üzüntü, dünya ile çok meşgul olmak, tuzlu et yemek, çok sıcak yiyip içmek, çok şaka yapmak, mezarlıkta gülmek, mezar taşlarını okumak, tuvalette abdest almak, çok cünüp durmak, ellerini elbisesine silmek, camiye sol ayakla girmek, avret yerine bakmak, çok aç durmak, hep tok durmak, işlerin dağınık olması, kötü kokulu şeyler yemek, uyuşturucu kullanmak, ekşi elma yemek.

  Yıllar geçtikçe unutkanlık normaldir. Çevre kirliliği, gıdaların kirlenmesi, gıdalardaki katkı maddeleri,rafine edilmiş un, pirinç ve şeker gibi gıdalar, gıdaların saklanması ve pişirilmesindeki hatalar unutkanlığın ve diğer dejeneratif hastalıkların ortaya çıkmasını hızlandırır.

  GNC – Kalabalık şehirlerdeki kurşun yoğunluğu, sigara içilen ortamlardaki zararlı maddeler, alüminyum folyolarda saklanan yiyecekler ve alüminyum tencerelerde pişen yemekler de unutkanlıktan sorumludurlar. Rafine un, pirinç ve şekerler doğal barsak florasını bozarak faydalı vitamin ve minerallerin emilmesine engel olurlar. Aynı şekilde yemekle beraber alınan çay, kahve gibi içecekler de gıdalardaki faydalı elemanların emilmesini engellerler.

  Yemekten 1-2 saat önce ve sonra içilen çayların antioksidan özellikleri ile faydaları çoktur (şeker ve tatlandırıcı kullanmadan). Gazoz ve kolalı içecekler de vitamin ve minerallerin emilmesine engel olurlar. Bu tür içeceklerdeki şeker ve tatlandırıcı maddelerin sinir sistemini yıpratıcı etkileri vardır. Bu etkiler, masum gibi görülen diyet formlarında daha fazladır

  Unutkanlığa engel olmak için

  * Açık havada en az 30 dakika yürüyün.
  * Günde 5 kere pencereyi açarak derin nefes alın. (burundan-karın kaslarını çalıştırarak, dik pozisyonda oturarak)
  * Gece yatarken odanın havasını değiştirin ve bilgisayar, TV gibi aletleri tamamen kapatın, yatak odasının çok sıcak olmamasına dikkat edin.
  * Şeker ve şekerli gıdalarla beyaz pirinçten uzak durun. Katkılı gıdalar, kolalı şekerli içecekler, gazozlar, hazır çorbalar, soslar, salçalar, et ve tavuk suları ve fast food zararlıdır. Az tüketin.

  Entegral ekmek
  Eğer sabahları ekmeksiz yapamıyorsanız ve 50’li yaşlarda değilseniz, diyabetli değilseniz, tansiyon ve kolesterol sorununuz yoksa 1-2 dilim yiyebilirsiniz. Üzerine tereyağı da ilave edebilirsiniz. Eğer kahvaltınızda ekmek yememişseniz, bir porsiyon bulgur veya kahverengi pirinç pilavı serbesttir.

  Meyve
  Özellikle şekeri az olan meyveleri (çilek, kivi, elma, armut, ayva vb)en fazla 2 porsiyon olmak kaydıyla yiyebilirsiniz.

  Bakliyat
  Soya fasulyesi başta olmak üzere maş, kuru fasulye, nohut, bezelye, mercimek
  (günde bir porsiyon) vejeteryan iseniz iki porsiyon tüketin.


  Sebzeler
  Her türlü zamanında yetişen sebzeleri, mümkün olduğu kadar çiğ tüketin. Evlerinizde yetiştirdiğiniz filizler organiktir. Böcek ilacı suni gübre ve hormon kullanılmamıştır. Yukarıda faydalı oldukları belirtilen gıdaların bazılarının organiklerini bulabilirsiniz.

  Unutkanlık ve Beslenme Yöntemleri

  Sebze yemeklerini kısa sürede buharda pişirin, pişirdikten sonra yemek ılık iken az miktarda sızma zeytinyağı ilave edin. Yemekleri mümkünse ertesi güne bırakmayın. Yemeklerinizi pişirirken, düdüklü, çelik ve ısıya dayanıklı cam tencereleri tercih edin.

  Balık ve kuzu etini tercih edin. Yağlı balıklar (somon, uskumru ve sardalye) daha faydalıdır. Balıkları buğulama yapabilirsiniz veya çok yakmadan ızgarada pişirebilirsiniz. Kızartmalarda zararlı maddeler oluşabildiği için balıkları da kızartmaktan kaçının.

  Kefir ve probiotik yoğurtlar sağlıklı barsak florasının gelişmesi için süt ve diğer süt ürünlerine tercih edilmelidir. Günde 2 porsiyon her yaş için uygundur.

  Yukarıdaki tavsiyeler hemen her hastalığa karşı bizi korur. Örneğin, kemiklerinden birisi kırılan hasta da aynı şekilde beslenebilir. İlave olarak sabahları kahvaltı ile beraber Omega 3 Fish Oil 1000 mg* (3 kapsül), öğlen 3 tablet Calcium-magnesium-boron alması faydalı olur.

  Unutkanlık için sabahları kahvaltı ile 3 adet Fish Oil kapsül, öğlen 1 adet Phosphatidyl Choline*, Ginkgo Biloba*, B kompleks vitaminler, 1 adet Grape Seed* tablet (100 mg), akşam 1 adet Zinc Piccolinate takviye olarak alınabilir.

  Bitkisel çaylar (şekersiz), filizler: Soya fasulyesi, kuru fasulye, maş fasulyesi, mercimek, nohut, arpa ve yulaf gibi taneleri doğal gübre koyduğunuz saksılarda yetiştirin ve filizlendiği zaman salatalarınıza ilave edin.

  Kuruyemiş
  Ceviz, badem, yer fıstığı, keten tohumu, çekirdekli siyah üzüm ve kuru erik gibi kuru meyveler diyete ilave edilebilir. Diyabetliler ve fazla kilosu olanlar şeker özelliği fazla olan gıdalara dikkat etmelidirler.

  unutkanlık,unutkanlık nedir,neden unuturuz,çabuk unutmanın nedeni nedir,niçin hızlı unuturuz,niçin çabuk unuturuz,kısa sürede unutmanın sebepleri,kısa süreli unutkanlık,unutkanlık hakkında bilgi,unutkanlık hastalıkmıdır,unutkanlık hastalığı,unutkanlık belirtileri nelerdir,unutkanlığa yol açan nedenler,unutkanlık nedeni besinler yiyecekler içecekler, unutkanlığa sebep olan yemekler gıdalar,un şeker prinç unutkanlığa sebep olurmu,alüminyum tencereler unutkanlığa neden olurmu,alüminyum folyolarda saklama unutkanlığa neden olurmu,unutkanlığı önlemenin yolları,unutkanlığa karşı önlemler,unutkanlığın çaresi nedir,unutkanlığın çözümü nedir,unutkanlığın ilacı,unutkanlığa iyi gelen şeyler

 3. elifvav
  Üye
  çok sağolun bide ben diyet yapıyorum cok az yiyiorum o yüzden mi acaba

+ Yorum Gönder