+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Geçmişte kılınmayan namazlar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. trabzon
  Üye
  Reklam

  Geçmişte kılınmayan namazlar

  Reklam

  Geçmişte kılınmayan namazlar Mumsema geçmişte kılmadiğim namazlarin kazasini elimden geldigince odemeye calisiyorum acaba kazalar bitmeden ölürsem geri kalanlardan dolayi azaba ugrarmiyim
  2/ bu şekilde kilinmayan namazlar odenebilir mi

 2. yusuf_y
  Üye

  Cevap: Geçmişte kılınmayan namazlar


  Reklam


  GEÇMİŞTE KILINMAYAN NAMAZLAR.

  Namaz her müslüman üzerine farz olan bir borçtur.
  Aldığınız bir parayı zamanında ödemek lazımdır. Ancak geciktirince ayıp oluyor
  ise de yine de ödemek ve özür dilemek gerekecektir. Bunu gibi namaz borçlarımızı
  zamanında ödemek gerekirdi. Ancak bazı nedenlerle geç kalmişsa onun için
  Allahtan özür dileyip kalan borç namazlarımızı ödememiz gerekir. Namaz borcu
  ancak namaz kılmakla ödenir. Onun başka bir ödeme şekli yoktur.

  İnsanların hayır ile şerri, hak ile bâtılı
  ayırtedebilmeleri bâliğ olduktan sonra mümkün olduğundan, Rabbimiz mahşerde
  dünya hayatımızın çocukluk devresinden hesap sormamakta, ancak bâliğ olduktan
  sonraki günlerimizden başlayarak namaz, oruç gibi ibadet mükellefiyetlerimizi
  suâl etmekte, böylece dinî mükellefiyetlerimiz bülûğ çağından sonra başlamış
  olmaktadır. – Şu kadar var ki bülûğ zamanı tarih olarak kesin değildir. Erkek
  (12), kız (9) yaşından başlayarak, (15) yaşlarına varıncaya kadar geçen her ay
  ve günde bülûğa erme hissi teşekkül edebilir. Oğlanda ihtilâm olma, kızda ise ay
  hâli görme şeklinde kendini gösteren bu beşerî ve cinsî hissin başladığı günden
  itibaren mükellefiyetlerin her biri ayrı ayrı amel defterine ya “yerine
  getirdi”, ya da “getirmedi” şeklinde yazılır.

  Bu konuda faydalı olacak bazı bilgiler verelim.

  1- Buluğ çağı kesin olarak bilinmiyorsa erkekler
  yaşlarından 12 seneyi, bayanlar ise 9 seneyi çıkararak kalan yıllarda namaz
  kılmayan bütün vakitler hesap edilip yazılır.

  2- Kaza namazlarınızı her namazda bir namaz kazası
  kılarak yapabilirsiniz. Böylece hem nefsinize zor gelmez hem de hesabı kolay
  olur.

  3- Bu şekilde Allah size ömür verdikçe bütün
  borçlarınızı ödeyeceğinize niyet etseniz ve buna başlasanız, sonra Allah sizi
  borçlarınızı bitirmeden huzuruna alsa inşallah bu niyetinizden dolayı onları
  yapmışsınız gibi olursunuz. Çünkü hayatta kalsaydınız zaten ödemeye başlamış ve
  devam edecektiniz. Allah ödeme fırsatı verecek bir hayat nasip etsin.

  Kaza namazları nasıl kılınır? Sorunun DetayıKaza namazı nasıl kılınır. Önceden kılmadığım namazları şimdi nasıl kaza edebilirim. Mesela bugün vakit namazlarımı kıldım yatsı namazından sonra mı kaza namazını kılacam yoksa her vakit kaza namazı kılınırmı? Kılarken nasıl niyet edecem. Ezan ve Kaamet getirecekmiyim.

  Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.

  Bir namaz ya bile bile kasden kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir özürden dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kasdî olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Böyle bir hareketten uzak durmalıdır. Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa âhirete borçlu olarak gidilmiş olur.

  Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da, işlenen günah için ayrıca tevbe istiğfar edip, Allah'tan af dikmek lâzımdır. Bunun için hem kaza, hem de tevbe edilmelidir.

  Unutmak, uyku veya meşru bir mazeretten dolayı vaktinde kılınamayan namazlar da hatırlandığı veya meşru özür geçtikten sonra fazla vakit geçirmeden kaza edilmelidir.

  Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar daha sonra kaza edilmezler. Kadınların âdet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sar'a veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten âdet gören ve lohusa olan kadının namaz kılması caiz olmayıp haramdır.

  Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası sünnet olan, yalnız sabah namazının sünnetidir. Günün sabah namazı kazaya kalmış ise öğleye kadar kılınınca farzıyla birlikte sünneti de kaza edilir. Öğleden sonraya kalınca sünnet kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

  Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Meselâ, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır, îki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza edilir. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Meselâ ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılınmadıkları zaman daha sonra kılınmazlar.

  Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınacaktır.

  Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 ve vitir 3 rekat olarak kaza edilir.

  Her namaz için belirli bir zaman veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda kılınabilir. Kaza namazını kılarken ikindi namazının yatsıdan önce veya öğlenin sabahtan sonra kılınması gerekir gibi bir şartta yoktur.

  Fakat kerahet dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. Önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. Kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılnabilir.

  Kaza namazları nasıl kılınır?

  Vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi, kaza namazları ile vakit namazları arasında da bir sıra takibi yapmaz. Namaz kılmanın mekruh olduğu üç kerahet vaktinin dışında istediği ve müsait olduğu her zaman kılabilir. Çünkü kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Meselâ, vaktinde kılınamamış olan bir ikindi namazı yatsıdan sonra, bir yatsı namazı da öğleden sonra kılınabilir.

  Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazını kılmaya." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

  Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

  Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

  Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

  Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz. (Mehmed Paksu)

+ Yorum Gönder